Bezgłowy pochówek z I w. n.e.

Archeolodzy, pracujący w regionie autonomicznym północnych Chin, odnaleźli trzynaście grobów sprzed dwóch tysiącleci. Jeden z nich zawierał dwie osoby pozbawionych głów. Odkrywcy podejrzewają, że są to zwłoki członków ludu Xianbei, który zamieszkiwał ten teren od II w. p.n.e.

Odkrycie niezwykłych grobów jest wynikiem badań chińskich archeologów w Górach Songshan na terenie Rejonu Autonomicznego Mongolii Wewnętrznej. Dwa groby spośród trzynastu odbiegają od konwencjonalnych pochówków charakteryzujących kulturę Xianbei.

Jeden z nich zawiera zwłoki dwóch zmarłych pozbawionych głów oraz wiele darów (naczynia ceramiczne, kości zwierzęce). „Poza brakiem głów oba szkielety zachowały się w doskonałym stanie, przetrwały również miedziane bransolety i pierścienie, które nosili zmarli” - powiedział Ma Fenglei, archeolog z Muzeum Miejskiego w Chifeng kierujący pracami w rejonie Hohhot.

Natomiast w drugim grobie znajduje się zmarły pochowany w pozycji klęczącej. Jest to pierwszy tego typu pochówek ludu Xianbei. „Groby zawierają wiele zabytków o charakterze ofiarnym i kultowym, prawdopodobnie zostali w nich pochowani wojownicy ludu Xianbei” - powiedział Ma Fenglei.

Związek plemienny, jaki tworzyli członkowie ludu, łączył poszczególne rody koczowników. Od III w. p.n.e. tworzył zalążki państwowości na stepach mongolskich. Niestety rzadkie i niepełne odkrycia z zakresu tej kultury uniemożliwiają pełne poznanie historii Xianbei. Specjaliści badający pozostałości nekropoli w Górach Songshan mają nadzieję, że wyniki ich badań rzucą nowe światło na tajemniczą kulturę wojowniczych koczowników z mongolskich stepów.

Źródło:
pmedia.pl


Inne doniesienia prasowe: