Zbrodniarz wojenny na liście bohaterów II wojny światowej

W księdze pamiątkowej wyłożonej w krypcie na wiedeńskim Placu Bohaterów znajduje się nazwisko Vallastera - austriackiego zbrodniarza wojennego, który brał udział w eksterminacji Żydów. Występując z interpelacją deputowany Zielonych Harald Walser zapytał, jak długo władze państwowe zamierzają tolerować taki stan rzeczy.Walser, który jest z zawodu historykiem i doktoryzował się na podstawie pracy „NSDAP w Tyrolu i Vorarlbergu w latach 1933-1938”, nie wykluczył, że w księdze pamiątkowej mogą znajdować się nazwiska jeszcze innych austriackich nazistów.Reagując na interpelację deputowanego, minister obrony Norbert Darabos zapowiedział powołanie komisji historyków, która szczegółowo zbada poruszony przez niego problem.Krypta znajduje się w Bramie Zamkowej (Burgtor) - monumentalnym wejściu do cesarskiego pałacu Hofburg. Bramę zbudowano po wojnach napoleońskich w celu upamiętnienia „bitwy narodów” pod Lipskiem.Nazwisko Josefa Vallastera (1910-1943) figuruje w jednej z dziesięciu ksiąg pamiątkowych, w których spisano nazwiska żołnierzy poległych w II wojnie światowej.SS-Scharfuehrer Erich Josef Vallaster brał udział w eksterminacji osób objętych hitlerowskim programem eutanazji i niezdolnych do pracy więźniów obozów koncentracyjnych w zamku Hartheim w miejscowości Alkoven niedaleko Linzu, gdzie w latach 1940-1944 zamordowano 30 tysięcy osób.Potem Vallaster został przeniesiony do niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze, gdzie od połowy kwietnia 1942 roku nadzorował gazowanie i palenie zwłok. Został zabity 14 października 1943 roku podczas powstania więźniów.W liście do austriackich władz przewodniczący Żydowskiej Gminy Wyznaniowej (IKG) w Wiedniu Oskar Deutsch zadeklarował zaniepokojenie z powodu umieszczenia nazwiska austriackiego nazisty na prezentowanej w krypcie liście poległych. Wyraził nadzieję, że władze Austrii „szczegółowo poinformują opinię publiczną o ustaleniach komisji historyków”.Przeciw umieszczaniu nazwiska austriackiego nazisty na wspomnianej liście zaprotestowało również Centrum Simona Wiesenthala.Z Wiednia Andrzej Niewiadowski (PAP)an/ dmi/ kar/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17