"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.



"Uważam go bez wątpienia za jedną z niezwykłych osób. Tacy ludzie jak on uzasadniali innym, że warto żyć, bo tacy ludzie są. I warto dla nich pracować, bo oni będą pracować dla innych. To był człowiek, dla którego celem życia była służba. I cieszę się, że w ostatnich jego latach odnowiła się między nami ta bliska więź, która trwała do ostatnich dni jego życia" - mówił po pokazie były wykładowca Krupskiego na KUL, pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego Władysław Bartoszewski.



Kolega ze studiów i konspiracji, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz wspominając Krupskiego podkreślił, że pomimo zaangażowania w działalność podziemną, żyli w okresie studenckim "pełnią życia". "W okresie KUL-owskim byliśmy młodymi ludźmi, mieliśmy różne pomysły, robiliśmy kolegom śmieszne niespodzianki. Janusz zawsze jednak był człowiekiem wielowymiarowym, z dystansem do siebie, odpowiedzialnym, który zawsze robił to, do czego się zobowiązał. Równocześnie był marzycielem, fantazjującym jaka będzie ta wolna Polska, której pragnęliśmy" - powiedział Borusewicz.



Współautor filmu Paweł Nowacki opowiadał, że historia dokumentu zaczęła się tak naprawdę w 1975 r., kiedy poznał Krupskiego. "To dzięki jego postawie zaangażowałem się w konspirację, za co jestem mu niesłychanie wdzięczny. Także za to, że podczas wspinaczki w Tatrach uratował mi życie. Przez cały ten czas byliśmy w bliskich stosunkach, stąd osobista perspektywa tego filmu. Najważniejszym celem życia Janusza była tytułowa niepodległość, nie tylko nasza, ale wszystkich uciemiężonych narodów. To jego swoisty testament" - podsumował Nowacki.



Janusz Krupski urodził się 9 maja 1951 r. w Lublinie. Był absolwentem historii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od lat 70. działał w opozycji demokratycznej, współtworzył podziemny ruch wydawniczy. W czasie studiów wraz m.in. z Bogdanem Borusewiczem doprowadził do tego, że na uczelni nie powstał Socjalistyczny Związek Studentów Polskich. Sprzeciwili się temu najpierw na wiecu studentów, a następnie interweniowali u prymasa Stefana Wyszyńskiego.



W 1976 r. Krupski uruchomił jeden z pierwszych w Polsce powielaczy. W latach 1977-1988 był redaktorem niezależnego pisma młodych katolików "Spotkania". Na początku lat 80. był koordynatorem Sekcji Historycznej Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego, a później działał w Zarządzie Regionu NSZZ "Solidarność" w Gdańsku. Za swoją działalność był represjonowany.



W stanie wojennym ukrywał się, w 1982 r. przez blisko dwa miesiące był internowany w Lublinie. W styczniu 1983 r. został porwany w Warszawie przez funkcjonariuszy Samodzielnej Grupy "D" Departamentu IV MSW, z Grzegorzem Piotrowskim na czele, wywieziony do Puszczy Kampinoskiej, oblany żrącą substancją (mieszaniną ługu, fenolu i lizolu), w wyniku czego uległ silnemu poparzeniu i zatruciu.



W 1995 r. sąd w Lublinie za uprowadzenie i dręczenie Krupskiego skazał Grzegorza Piotrowskiego na dwa lata więzienia. Pięciu innym funkcjonariuszom SB oskarżonym w tym procesie, choć uznano ich za winnych, to - na mocy amnestii z grudnia 1989 r. - postępowanie umorzono. W 1983 r. Krupski ożenił się z Joanną Puzyną.



W latach 90. Krupski był szefem wydawnictwa Editions Spotkania, a następnie członkiem kolegium redakcyjnego tygodnika "Spotkania". Pełnił funkcję eksperta nadzwyczajnej sejmowej komisji do zbadania skutków stanu wojennego (1992-1993) i Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej (1993-1995). Od r. 2000 do 2006 sprawował funkcję zastępcy prezesa IPN. 19 maja 2006 r. został kierownikiem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem. (PAP)



akn/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17