Wrocław: wystawa "Festung Breslau 1945 - nieznany obraz"

Juliusz Woźny, rzecznik prasowy Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" poinformował PAP, że fotografie z wystawy pochodzą ze zbiorów: Ośrodka "Pamięć i Przyszłość", Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Muzeum Miejskiego Wrocławia oraz prywatnych zbiorów."Na fotografiach ukazano dramatyczną sytuację miasta, które wskutek bezsensowych, fanatycznych decyzji o beznadziejnej obronie zostało niemal całkowicie zrujnowane. W obrębie ekspozycji znajdują się m.in. materiały propagandowe, wzywające do obrony bez względu na straty oraz wyroki śmierci na opornych" - mówił Woźny.Na wystawie można będzie zobaczyć też zdjęcia, na których widać oblegającą Wrocław Armię Czerwoną oraz przemarsz zwycięzców po wrocławskim Rynku, na którym stoi jeszcze pomnik niemieckiego cesarza Fryderyka Wilhelma III.Natomiast konferencja o "Festung Breslau" zostanie zorganizowana 6 maja 2011 r. w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego.Z kolei po zakończeniu konferencji w Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich. Willy'ego Brandta odbędzie się pokaz filmów dokumentalnych o "Festung Breslau" wraz z komentarzem. "Będzie to projekcja rzadko pokazywanych dokumentów niemieckich i polskich, ukazujących sytuację we Wrocławiu przed ogłoszeniem go twierdzą - zmagania wojsk radzieckich i niemieckich oraz zniszczenia i ich skutki dla dalszego życia miasta" - mówił Woźny. (PAP)umw/ amac/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17