Włocławek: jubileusz 600-lecia katedry z udziałem legata papieskiego

Wyznaczenie kard. Grocholewskiego jest odpowiedzią papieża na wystosowane na jego ręce zaproszenie przez ordynariusza włocławskiego bp. Wiesława Meringa. Informację o decyzji papieża ordynariuszowi przekazał nuncjusz apostolski w Polsce abp Calestino Migliore.Kard. Grocholewski będzie 26 czerwca przewodniczyć uroczystej mszy świętej z Te Deum, którą odprawi wraz z członkami Episkopatu Polski i innymi duchownymi.Obecna katedra jest trzecią w dziejach miasta. Została konsekrowana w 1411 r. jako wotum narodu polskiego za zwycięstwo nad Krzyżakami pod Grunwaldem. Jej budowę w 1340 r. rozpoczął bp Maciej Gołańczewski. Konsekracji, w obecności króla Władysława Jagiełły, dokonał włocławski biskup pomocniczy Jan.Choć konsekracja świątyni miała miejsce w 1411 r., to jej budowa trwała jeszcze długo, a budowa dwóch wież została ukończona dopiero w XVI w. W 1907 r. papież Pius X nadał jej rangę bazyliki mniejszej.Z katedrą włocławską związani byli wybitni polscy duchowni. Święcenia kapłańskie w 1924 r. otrzymał w niej późniejszy prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński, a w 1939 r. - błogosławiony bp Michał Kozal, patron Włocławka. (PAP)rau/ itm/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17