Wlk.Brytania: relacja Denisa Aveya z Auschwitz budzi kontrowersje

Wzięty do niewoli w Libii Avey napisał, że był więziony przez Niemców w obozie dla jeńców wojennych (E715) w pobliżu Auschwitz i z narażeniem życia dwa razy wymienił się miejscami z żydowskim więźniem, by na własne oczy zobaczyć, co się tam działo i dać świadectwo potomności.Miał trafić do jednego z podobozów, tzw. Auschwitz III, zwanego też Auschwitz-Buna lub Monowitz. Twierdzi, że uratował życie jednego z więźniów Ernsta Lobethala, dając mu papierosy, za które ten naprawił buty, dzięki czemu wytrzymał tzw. marsz śmierci.Wśród osób podających w wątpliwość świadectwo Aveya jest m.in. dr Piotr Setkiewicz, kierownik działu naukowego muzeum Auschwitz-Birkenau.Cytowany przez "Daily Mail" polski historyk wyraził obawy, że osoby podważające holokaust wykażą nieścisłości w relacji Anglika i dostaną do ręki amunicję do zakwestionowania zbrodni. Zauważył ponadto, że wyczyn, który przypisuje sobie Avey, wymagałby współpracy wielu ludzi i musiałby być bardzo ryzykowny. Avey twierdzi, że z więźniami zetknął się pracując w miejscowych zakładach chemicznych.Setkiewicz uwypukla również nieścisłości i błędy w relacji Aveya. Autor np. twierdzi, że przeszedł pod słynnym znakiem Arbeit Macht Frei, ale znak ten jest u wejścia do obozu Auschwitz I odległego o 9 km od Auschwitz III.Inne nieścisłości wypunktowało dwóch byłych więźniów. Zastrzeżenia ma też córka Ernsta Lobethala - Ingrid.Według osób podważających świadectwo Aveya, zastanawiający jest fakt, że Avey nagrał swoje wojenne relacje dla Imperial War Museum w 2001 r., ale o przedostaniu się na teren Auschwitz po raz pierwszy powiedział dopiero w 2009 r. w wywiadzie dla BBC. Dziennikarz BBC pomógł mu napisać książkę.Światowy Kongres Żydów zaapelował do wydawcy książki (ang. "The Man Who Broke Into Auschwitz"), by zweryfikował historyczne fakty w celu ustalenia, czy autor nie wyolbrzymia lub nie konfabuluje. Instytut Yad Vashem uznał, że nie uhonoruje Aveya, ponieważ jego twierdzeń nie dało się potwierdzić.Premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown w ubiegłym roku uhonorował Aveya odznaczeniem Bohatera Holokaustu i urządził dla niego specjalny bankiet na Downing Street. (PAP)asw/ ksaj/ mc/ amac/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17