Warszawskie Filtry i zespół pałacowy Kórnik zostały Pomnikami Historii

Rozporządzenia w sprawie ogłoszenia nowych Pomników Historii zostały ogłoszone przez prezydenta Bronisława Komorowskiego podczas środowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim.



Prezydent rozpoczął spotkanie od wspomnienia zmarłej w środę Wisławy Szymborskiej. "W takim właśnie gronie osób, ludzi głęboko zatopionych w sprawy kultury polskiej, spotkanie dzisiejsze trzeba zacząć od krótkiej myśli, serdecznej myśli poświęconej pani Wisławie Szymborskiej, która odeszła od nas, która zostawiła jednak tyle dobrego, wspaniałego w obszarze kultury polskiej. Bardzo bym serdecznie prosił o chwilę własnej myśli i modlitwy" - powiedział Komorowski.



Odnosząc się do nowych Pomników Historii prezydent podkreślił, jak widoczna jest troska i osiągnięcia w zakresie nie tylko ratowania zabytków, ale także zagospodarowania na trwałe tego, co jest "substancją zabytkową i co stanowi o wartości naszej kultury i naszego obowiązku". "Sądzę również, że możemy powiedzieć z dumą, że uczymy się na nowo łączenia dumy, dbałości o zabytek z jego użytecznością. Bo przecież na tym polega dzisiaj dbanie o zabytki, że one bardzo często pełnią ważne, nie tylko muzealne role. Za to chciałem bardzo serdecznie wszystkim podziękować" - mówił Komorowski.



Wyraził nadzieję, że uda mu się niebawem odwiedzić miejsca, które podczas jego kadencji trafiły na listę Pomników Historii. "One są wyznacznikiem naszej tożsamości, ale także i naszej ambicji na przyszłość. One budują dumę, budują także poczucie przynależności do kultury polskiej, do kultury europejskiej" - podkreślił prezydent.



Przypomniał także, że Pomnik Historii jest obecnie wyróżnieniem prestiżowym, a Kancelaria Prezydenta co roku przeznacza część swojego budżetu na wsparcie dla obiektów związanych z tradycją królewską w Polsce. "Mam nadzieję, że wspólnym wysiłkiem potrafimy znaleźć sposób na trwałe wsparcie finansowe Pomników Historii" - dodał Komorowski.??????



Obecny na uroczystości prezes zarządu Totalizatora Sportowego Sławomir Dudziński poinformował, że 1 stycznia br. jego firma uruchomiła sprzedaż zdrapki Skarby Polski. "Wszystkie zyski ze sprzedaży nowego produktu będą przeznaczone na ochronę i na cele związane z Pomnikami Historii. Myślę, że powinniśmy zrobić wszystko, aby jak największą liczbę obiektów historycznych zachować dla przyszłych pokoleń. Produkt cieszy się dużym zainteresowaniem i już są pierwsze pieniądze przeznaczone dla Pomników Historii" - zaakcentował Dudziński.



"Pomnik Historii to ogromne wyróżnienie za walory historyczne, architektoniczne, ale również za dbałość o Filtry Warszawskie. Są one nie tylko zabytkiem, ale także stacją, która dostarcza wodę do większości gospodarstw domowych w Warszawie. Jeśli do tego dołożymy, że w ubiegłym roku otworzyliśmy drugą część nowych Filtrów, to daje to takie poczucie, że dbając o zabytki jednocześnie rozwijamy Warszawę i dbamy o jej nowoczesność i o wygodę mieszkańców" - mówił dziennikarzom po uroczystości wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz.



Prezydent państwa może uznać za Pomnik Historii zabytek nieruchomy wpisany do rejestru lub park kulturowy o szczególnej wartości dla kultury. Wniosek do prezydenta o wpisanie obiektu na listę Pomników Historii składa minister kultury po uzyskaniu opinii Rady Ochrony Zabytków.



Od 1994 r., od kiedy tytuł jest przyznawany, na listę trafiło blisko 50 obiektów m.in. zespół klasztorny na Jasnej Górze, pole bitwy pod Grunwaldem oraz historyczne zespoły Krakowa i Warszawy (z Traktem Królewskim i Wilanowem). Minister kultury może również przedstawić Komitetowi Dziedzictwa Światowego UNESCO wniosek o wpisanie Pomnika Historii na Listę Światowego Dziedzictwa. (PAP)



akn/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17