Warszawa: obchody Dnia Pamięci Ofiar Głodu i Represji Politycznych

Święto nawiązuje do klęski wielkiego głodu na Ukrainie w wyniku, którego zmarło kilka milionów ludzi.Modlitwę odmówiono przed pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu, który odsłonili w 2009 roku śp. prezydent Lech Kaczyński oraz ówczesny prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko.Obecny na uroczystości opozycyjny deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Borys Tarasiuk powiedział PAP, że Wielki Głód to ogromna tragedia dla narodu ukraińskiego. "Dzień ten upamiętnia jak sztucznie reżim komunistyczny sprowadził klęskę głodu na społeczeństwo, które dzięki owocom pracy na roli, karmiło na początku minionego stulecia całą Europę" - mówił.Wyraził ubolewania nad tym, że w niektórych regionach świata ludzie nadal umierają z powodu braku żywności. "Często przyczyną tego są niedemokratyczne rządy. Brak odpowiedzialności, jakim się wykazują" - podkreślił."Musimy pomagać ludziom, którzy cierpią z powodu braku pożywienia. Muszą to robić Ukraińcy, Polacy i inni przedstawiciele narodów. Ukraiński głód nie może powtórzyć się nigdzie na świecie" - dodał.Tegoroczne obchody pod hasłem "Zapal Świeczkę" organizowane są przez ambasadę Ukrainy oraz liczne organizacje pozarządowe m.in. Związek Ukraińców w Polsce. W uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele ambasady Ukrainy w Polsce wraz z rodzinami, w tym kierownik sekcji politycznej ambasady Andrij Sybiha.W każdą czwartą sobotę listopada obchodzony jest na świecie Dzień Pamięci Ofiar Głodu i Represji Politycznych - nawiązuje do klęski Wielkiego Głodu na Ukrainie, którą sztucznie wywołała władza ZSRR w latach 1932-33. Zdaniem historyków, w tym czasie zmarło z głodu od 3,5 do 10 milionów mieszkańców sowieckiej Ukrainy.Dotychczas uchwały ws. uznania Wielkiego Głody za akt ludobójstwa przyjęły parlamenty m.in.: Polski, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii oraz Argentyny.Na niedzielę w cerkwi oo. Bazylianów w Warszawie zaplanowano mszę w intencji ofiar Wielkiego Głodu, którą będzie koncelebrował arcybiskup Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Jan Martyniak.(PAP)pż/ mki/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17