Warmińsko-Mazurskie: wizyta Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego

W poniedziałek wielki mistrz spotkał się z władzami Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i wygłosił wykład dla studentów oraz pracowników tej uczelni, poświęcony historii Zakonu Krzyżackiego od 1525 r. po czasy współczesne.



Wieczorem na dawnym Zamku Kapituły Warmińskiej podobnej prelekcji wysłuchają mieszkańcy Olsztyna. Do czwartku bp Bruno Platter będzie spotykał się z mieszkańcami, duchownymi i studentami w Reszlu i Ełku. Odwiedzi też sanktuarium maryjne w Świętej Lipce i kościół z relikwiami Świętego Krzyża w Klebarku Wielkim. Towarzyszy mu znawca historii Zakonu Krzyżackiego prof. Udo Arnold.



Jak powiedział wielki mistrz, celem jego misji jest próba odmitologizowania historii zakonu, który większość Polaków postrzega wyłącznie jako organizację militarną, mającą na celu podbój ziem dawnych Prusów. Nieznane są natomiast cywilizacyjne i kulturowe osiągnięcia zakonników. Taka wizja historii przysłania całkowicie "duchowy aspekt" działalności Krzyżaków - chrystianizację, kształcenie czy niesienie pomocy społecznej.



To już trzecia wizyta wielkiego mistrza Bruno Plattera na Warmii i Mazurach. Po raz pierwszy przyjechał on w lipcu ub. roku na uroczystość odsłonięcia w Bałdach pod Olsztynem głazu poświęconego pierwszemu warmińskiemu biskupowi Anzelmowi, który był członkiem Zakonu Krzyżackiego. Wielki mistrz był także gościem prezydenta Bronisława Komorowskiego podczas jubileuszu 600-lecia bitwy pod Grunwaldem.



Jak przyznał bp Platter, przed rokiem przyjeżdżał do Polski z pewnym obawami. Jednak serdeczny odbiór - z jakim się wówczas spotkała jego - przekonał go, że kolejne wizyty są celowe i potrzebne.



Wielki mistrz Bruno Platter stoi na czele Zakonu Krzyżackiego od 2000 roku. Obecnie główna siedziba zakonu, który zrzesza ponad 80 członków, mieści się w Wiedniu. Bracia prowadzą działalność duszpasterską, opiekują się chorymi, organizują domy starców i domy dziecka.(PAP)



mbo/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17