W Austrii w przydomowym ogródku znaleziono cenny skarb z XIV w.

O odkryciu średniowiecznego skarbu i przekazaniu go przez znalazcę poinformował Federalny Urząd Zabytków Austrii – podaje serwis internetowy Past Horizons.Zdaniem przedstawicieli Urzędu, znalezisko sprzed około 650 lat jest jednym z największych średniowiecznych skarbów odkrytych w Austrii. W jego skład wchodzą 153 wyroby jubilerskie, w tym pierścienie, brosze, ozdobne klamry pasów oraz 75 innych przedmiotów, m.in. pozłacane srebrne naczynia, a także fragmenty różnych wyrobów. Wiele z odkrytych artefaktów jest inkrustowanych perłami, koralami szlachetnymi i innymi ozdobami.Skarb został odnaleziony w 2007 r. przez mieszkańca Wiener Neustadt, miasta w Dolnej Austrii, podczas powiększania oczka wodnego w ogrodzie za domem. Znalazca – jak później tłumaczył - zebrał odnalezione przedmioty nieświadomy ich wartości, gdyż były pokryte warstwą osadów i ziemi, ukrywającą ich rzeczywiste kształty - i po zapakowaniu do worków, umieścił je w piwnicy.W 2010 r. podczas przygotowań do przeprowadzki wyjął worki, część przedmiotów oczyścił domowymi środkami chemicznymi i umieścił ich zdjęcia w internecie, prosząc o pomoc w ich identyfikacji.Po otrzymaniu rady od archeologa-amatora, by zgłosił znalezisko pracownikom Federalnego Urzędu Zabytków, znalazca zdecydował się to zrobić.Jak głosi komunikat Urzędu, obecnie trwa wycena przedmiotów wchodzących w skład skarbu, którego znalazca, pragnący zachować anonimowość, nie jest zainteresowany korzyściami materialnymi z tytułu jego odnalezienia i zdecydował się przekazać znalezisko społeczeństwu.Wiele z odnalezionych wyrobów jubilerskich będzie pokazanych publicznie 2 maja w pałacu Hofburg w Wiedniu. (PAP)jot/ agt/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17