Toruń: Marianna Popiełuszko przy pomniku swego syna

Matka kapelana "Solidarności" powiedziała, że pomnik bardzo się jej podoba, a figura wyobrażająca jej syna "ma ręce rozpostarte, wszystkich chce w jedność złączyć".



Mariana Popiełuszko obejrzała też wystawę plenerową "Szlakiem pamięci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki", która została zorganizowana w sąsiedztwie pomnika.



Matce błogosławionego towarzyszyli przedstawiciele samorządu województwa kujawsko-pomorskiego, przewodnicząca sejmiku Dorota Jakuta i wicemarszałek Dariusz Kurzawa. Wcześniej pani Popiełuszko była ich gościem w urzędzie marszałkowskim.



Marianna Popiełuszko nie mogła być obecna w środę na odsłonięciu pomnika swego syna w Toruniu, gdyż w tym czasie uczestniczyła w rocznicowej mszy świętej w Sanktuarium św. Stanisława Kostki w Warszawie.



Autorem projektu pomnika błogosławionego Jerzego Popiełuszki, który stanął w centrum Torunia, nieopodal mostu, jest prof. Kazimierz Gustaw Zemła. Pięciometrowy monument przedstawia duchownego z rozpostartymi rękoma, z których zwisają rozerwane sznury. U stóp figury znajduje się tablica z wyznawaną przez Popiełuszkę dewizą "Zło dobrem zwyciężaj".



Rzeźbiarz jeszcze przed odsłonięciem pomnika mówił, że przedstawiony przez niego "ksiądz Popiełuszko patrzy w przestrzeń miasta, obejmuje nas prawą i lewą ręką, bo wszyscy jesteśmy wspólnotą".



Ksiądz Popiełuszko został porwany i zamordowany 19 października 1984 r. przez funkcjonariuszy SB. Jego ostatnia droga wiodła z Bydgoszczy przez Górsk i Toruń do Włocławka. W Toruniu kapłan podjął nieudaną próbę ucieczki z rąk oprawców. (PAP)



rau/ bos/ gma/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17