Sztorm odsłonił pozostałości rzymskiej budowli na wybrzeżu Bułgarii

Starożytne ściany zostały odsłonięte w miejscowości Sarafowo koło Burgas, w pobliżu ośrodka wypoczynkowego bułgarskiej armii, gdy sztormowe fale wypłukały część otaczającej ruiny ziemi.Według Bożydara Dimitrowa, dyrektora Narodowego Muzeum Historycznego w Sofii, w okolicy w okresie ostatniego roku odkryte zostały inne pozostałości starożytnego ośrodka miejskiego z czasów rzymskich, w tym pozostałości budynków, ulic oraz świątyń z kolumnami.Jak poinformował Dimitar Nikołow, burmistrz miasta Burgas, który natychmiast przybył na miejsce i oglądał odkryte przez sztorm ruiny, fale morskie odsłoniły oprócz starożytnych murów także pozostałości rzymskiego systemu kanalizacyjnego oraz fragmenty naczyń.Zdaniem D. Nikołowa, dla zabezpieczenia odsłoniętych ruin przed kolejnymi sztormami i przeprowadzenia niezbędnych prac wykopaliskowych na stanowisku konieczne będzie zwiększenie funduszy przekazywanych na badania archeologiczne w ramach rządowego projektu, który został uruchomiony w styczniu br. i ma na celu zbadanie 14 stanowisk na wybrzeżu Morza Czarnego w Bułgarii oraz ocenę możliwości przekształcenia ich w obiekty dziedzictwa kulturalnego dostępne dla turystów przez cały rok. (PAP)jot/ tot/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17