Starożytny rzymski cmentarz odkryty na stanowisku w Tunezji

Cmentarz odkryto w pobliżu pozostałości starożytnych pomieszczeń żałobnych z czasów świetności Kartaginy.Odkrycia dokonano na stanowisku w mieście Lamta, w pobliżu portowego miasta Monastyr w środkowej części wschodniego wybrzeża Tunezji, położonym w odległości 160 kilometrów na południe od Tunisu – stolicy kraju – i 15 kilometrów od Susy – stolicy gubernatorstwa o tej samej nazwie.Prace wykopaliskowe na stanowisku prowadził zespół archeologów pod kierunkiem Nejiba Belazrega, dyrektora stanowisk archeologicznych Lamta i Bekalta.Kartagina została założona w pobliżu dzisiejszego Tunisu w IX w. p.n.e. przez Fenicjan z Tyru jako kolonia, której znaczenie przez stulecia rosło aż do III w. p.n.e., kiedy stała się potężnym miastem-państwem, kontrolującym większą część afrykańskiego wybrzeża Morza Śródziemnego i posiadającym kolonie w Hiszpanii oraz na Korsyce, Sardynii i Sycylii.Konflikt z Rzymem doprowadził do wybuchu w 264 r. p.n.e. serii wojen (trzy wojny punickie), zakończonych w 146 r. p.n.e. zdobyciem Kartaginy przez Rzymian i jej doszczętnym zniszczeniem.W 122 r. p.n.e. na miejscu dawnej Kartaginy powstała rzymska kolonia, której nazwę zmienił na poprzednią Cezar w 44 r. p.n.e. i która w okresie cesarstwa rzymskiego stała się ośrodkiem senackiej prowincji Africa Proconsularis.Znaleziska na rzymskim cmentarzu w Lamcie, nazywanej przez Rzymian Leptiminus, potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia archeologów, że do III w. n.e. Rzymianie preferowali pochówki kremacyjne, a spopielone szczątki składane były w ziemi, w urnach z terakoty.(PAP)jot/ krf/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17