Rzeszów: uroczystości 92. rocznicy śmierci płk. Lisa-Kuli

"Są to głównie uczniowie szkół średnich. Składając przyrzeczenie w rocznicę tragicznej śmierci płk. Lisa-Kuli chcemy go postawić młodym ludziom jako wzór" - powiedział działacz strzelecki i prezes Podkarpackiego Związku Piłsudczyków, Andrzej Kaźmierczak.



Przed południem przedstawiciele władz regionu, miasta oraz ZS "Strzelec" złożyli kwiaty na grobie płk. Lisa-Kuli na cmentarzu Pobitno w Rzeszowie. Potem biskup rzeszowski Kazimierz Górny odprawił mszę św. w jego intencji.



Po niej pod pomnikiem płk. Lisa-Kuli odbyło się przyrzeczenie strzeleckie młodzieży z jednostek w Rzeszowie i Leżajsku. Rotę przyrzeczenia odczytał bratanek płk. Lisa-Kuli.



Lis-Kula urodził się 11 listopada 1896 r. w Kosinie k. Rzeszowa. Od 1912 r. był związany z organizacjami strzeleckimi. Podczas pierwszej wojny światowej walczył w I Brygadzie Legionów Polskich.



Uczestnik walk polsko-ukraińskich w latach 1918-1919. Zginął w bitwie pod Torczynem 7 marca 1919 r. Miał wtedy 23 lata. Jego pogrzeb w Rzeszowie był manifestacją patriotyczną mieszkańców.(PAP)



kyc/ ls/





Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17