Rosyjska opozycja demokratyczna uczciła pamięć Sacharowa

Rocznica urodzin Sacharowa przypadała w sobotę.Majówki takie odbywają się w stolicy Rosji od 2006 roku w trzecią niedzielę mają. Ich miejscem jest tradycyjnie park przed Muzeum i Centrum Społecznym "Pokój, Postęp i Prawa Człowieka" im. Andrieja Sacharowa.Na scenie przed tą placówką przemawiali jego byli współpracownicy, obrońcy praw człowieka i opozycyjni politycy. Występowali też poeci i bardowie. W przemówieniach i wystąpieniach podkreślali, że Rosji brakuje dzisiaj takich liderów, jakim był Sacharow. Mówili też, że jeśli żyłby on dzisiaj, to jemu również nie podobałaby się obecna rosyjska rzeczywistość.Znany publicysta Wiktor Szenderowicz powiedział dziennikarzom, że Majówka Sacharowa to rzadka okazja spotkania w jednym miejscu tak wielu przyzwoitych ludzi. Szenderowicz dodał, że jest smutne, iż ci ludzie nie stanowią większości w Rosji.Podczas majówki można było kupić książki Sacharowa i innych niezależnych autorów.Koncerty, panele dyskusyjne i konferencje poświęcone Sacharowowi odbyły się też w innych miastach Rosji.Andriej Sacharow, fizyk nazywany ojcem radzieckiej bomby wodorowej, pod koniec lat 50. zaczął protestować przeciwko próbom jądrowym, wchodząc w konflikt z władzami ZSRR. Zaangażował się w obronę praw człowieka, występując m.in. w obronie więźniów politycznych. W 1975 roku przyznano mu Pokojową Nagrodę Nobla.W 1979 roku, gdy skrytykował wejście wojsk radzieckich do Afganistanu, został przymusowo zesłany do miasta Gorki (dziś - Niżni Nowogród). Na powrót do Moskwy zezwolono mu dopiero w 1986 roku, w okresie pierestrojki Michaiła Gorbaczowa.W 1989 roku Sacharow został wybrany na deputowanego ludowego ZSRR. Zmarł 14 grudnia tego samego roku.Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)mal/ mc/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17