60. rocznica powrotu oo. cystersów do Wąchocka

Neoromański ołtarz główny w wąchockim kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Floriana, wykonany w 1894 r. według planów biskupa sandomierskiego Antoniego K.Sotkiewicza i nawiązujący swoim wyglądem do pierwszego ołtarza cystersów z początków opactwa, jest obecnie odnawiany. Uzupełniający go nowy ołtarz posoborowy i ambonkę ufundował ks. Franciszek Szczykutowicz, wąchocki prałat z USA - poinformował opat Eugeniusz Augustyn.Opactwo w Wąchocku jest jednym z najpiękniejszych zabytków architektury romańskiej Polsce. W celu odbudowy i konserwacji jego obiektów została powołana w 1991 roku specjalna fundacja. Dzięki sponsorom i fundacji odnowiono w kościele m.in. stare freski, stalle, posadzkę, ławki, konfesjonały i wymieniono instalację elektryczną. Na wymianę czekają dwie rozety, okna z witrażami, a na odnowę zakrystia z XVII-wiecznymi komodami i elewacja zewnętrzna. W klasztorze wyremontowany został dach, odrestaurowano wirydarz i częściowo dom opata.Opactwo cystersów w Wąchocku - podobnie jak klasztory w Jędrzejowie, Koprzywnicy i Sulejowie wywodzące się od burgundzkiego opactwa w Morimondt - to najlepiej zachowany obiekt romański w kraju. Jego kapitularz jest jednym z nielicznych, idealnie ocalałych wnętrz z tamtego okresu. Mury kościoła - trójnawowej bazyliki z transeptem i kaplicami po bokach prezbiterium - są w charakterystyczny sposób oblicowane dwubarwnym piaskowcem.Fundatorem opactwa w Wąchocku był w 1179 roku biskup krakowski Gedeon (Gedko), a budowniczym Simon, z pochodzenia Włoch. W 1818 roku w wyniku carskiej kasaty zakonów świątynię przejęła parafia, a klasztor - Urząd Górniczy. Mnisi powrócili do dawnego opactwa w 1951 roku z inicjatywy konwentu z Mogiły. Obecnie klasztor posiada dwie filie – w Sulejowie oraz Winnikach na Pomorzu.W 1988 roku staraniem b. żołnierzy Armii Krajowej i opata Benedykta Matejkiewicza sprowadzono z Nowogródczyzny do klasztoru w Wąchocku prochy mjr. Jana Piwnika "Ponurego" (1912-1944) - legendarnego dowódcy Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK. W trzy lata później opat Alberyk Siwek urządził w klasztorze muzeum, które prezentuje imponujący zbiór militariów, dokumentów, sztandarów i innych pamiątek patriotycznych, podarowanych opactwu na jubileusz 800-lecia przez historyka-kolekcjonera ks. Walentego Ślusarczyka (1906-1981).(PAP)mch/ abe/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17