Premier Belgii Elio Di Rupo przeprasza za deportacje Żydów w latach 1942-44

Di Rupo podkreślił w tekście przesłanym do prasy rolę władz belgijskich z tamtych czasów, które "prowadziły z niemieckimi okupantami niegodną współpracę w krytycznych obszarach".Belgijski premier wziął udział w uroczystości w koszarach Dossin we flandryjskim Mechelen, położonym między Brukselą a Antwerpią, skąd wyruszały transporty do obozów zagłady. Między 1942 a 1944 rokiem z Belgii, gównie Brukseli i Antwerpii, deportowano ponad 25 tys. Żydów i Romów."Pomagając w eksterminacji prowadzonej przez hitlerowców, władze - a poprzez nie państwo belgijskie - nie spełniły swego obowiązku. Współuczestniczyły one w najbardziej odrażającej zbrodni" - powiedział belgijski premier."Najpierw była mowa o pracy przymusowej, w którą to pułapkę wpadły tysiące ofiar - powiedział Di Rupo, dodając, że okupanci postanowili podwoić pierwotnie planowaną liczbę 10 tys. Żydów deportowanych z Belgii."Chcę teraz, na podstawie informacji, jakie posiadamy, wyrazić żal i wstyd, jaki ta współpraca w nas wzbudza - oświadczył Di Rupo. - Jako premier rządu belgijskiego przepraszam społeczność żydowską w Belgii".Premier odniósł się do wyników badań Ceges-Soma (Centrum Badań Historycznych i Dokumentacji na temat Wojny i Współczesnego Społeczeństwa), które obaliły mit, że belgijskie władze były bezsilne wobec hitlerowskich okupantów.Wezwał belgijski Senat do jak najszybszej debaty nad proponowaną rezolucją w sprawie odpowiedzialności belgijskiego państwa za deportacje Żydów z Belgii podczas II wojny światowej.Di Rupo nie jest pierwszym belgijskim premierem, który przeprosił żydowską społeczność. Uczynił to również Guy Verhofstadt, premier w latach 1999–2008.Miasto Bruksela oficjalnie 2 września przyznało się do współudziału w deportacji Żydów podczas II wojny światowej, a zwłaszcza do roli, jaką odegrało w ich rejestrowaniu, konfiskowaniu ich mienia i odsuwaniu od wolnych zawodów. (PAP)klm/ ro/12193547 12193548
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17