Podkarpackie: wSanoku powstaje replika dachu synagogi z Gwoźdźca

"Dach będzie rekonstruowany w sanockim Muzeum Budownictwa Ludowego przez najbliższe sześć tygodni. Wszystkie prace wykonywane są ręcznie przy użyciu tradycyjnych narzędzi i technik" - powiedział PAP Supeł.Po wykonaniu dachu w kolejnych ośmiu miastach w Polsce będzie odtwarzana polichromia, która znajdowała się na ośmiu częściach sufitu synagogi. Supeł podkreślił, że ważnym elementem budowy repliki dachu synagogi jest edukacja młodzieży."Na dwutygodniowych turnusach wraz z cieślami, a potem malarzami pracować będą 20 - osobowe grupy studentów, m.in. z Polski, Stanów Zjednoczonych, Izraela i Białorusi" - zaznaczył.Zrekonstruowany dach synagogi będzie elementem stałej wystawy w MHŻP. Wokół niego mają być prezentowane zabytki z XVII i XVIII stulecia. "Dach będzie widoczny z kilku poziomów. Odwiedzający muzeum obejrzą od spodu zdobienie, a od góry więźbę dachową i gont" - powiedział Supeł.Synagogę w Gwoźdźcu zbudowano w XVII wieku. Należy do przykładów żydowskiej drewnianej architektury sakralnej tamtego okresu. Jej wysokość wynosiła ok. 15 metrów, w tym 9 metrów liczył dach. Podstawa dachu ma prawie 100 m kw. Decyzja o rekonstrukcji jej dachu wynikała z bogatej dokumentacji fotograficznej i rysunkowej obiektu.Synagoga został spalona podczas pierwszej wojny światowej. W okresie międzywojennym rozpoczęto jej odbudowę. Po raz kolejny została zniszczona w czasie drugiej wojny światowej.(PAP)kyc/ mlu/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17