PiS proponuje, by Sejm uczcił pamięć rodziny Ulmów

"24 marca 1944 roku została zamordowana rodzina państwa Ulmów. Zamordowano zarówno matkę i żonę, męża i ojca, dzieci - także te bardzo małe - za pomoc, za ukrywanie Żydów. Jesteśmy głęboko przekonani, że to wydarzenie, które pokazuje bardzo istotny aspekt działań niemieckich w Polsce (...) tego bezmiaru zbrodni, jakiego Niemcy dopuścili się w Polsce w latach 1939-1945, powinno być uczczone przez polski Sejm" - oświadczył na konferencji prasowej w poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński.Jak podkreślił, to tragiczne wydarzenie ma "niezwykły wymiar indywidualny, w odniesieniu do jednej rodziny, ale ma to także wymiar szerszy, ogólnonarodowy". "Na pewno wpisuje się w tę szczególnego rodzaju dyskusję, która dzisiaj toczy się w Polsce i która jest przez niektórych prowadzona z bardzo wielkim nasileniem złej woli" - dodał Kaczyński.Kazimierz Michał Ujazdowski (PiS) powiedział, że uchwała przygotowana przez PiS oddaje hołd zamordowanym, a także upamiętnia wszystkich Polaków pomagających w czasie wojny Żydom. Uchwała mówi m.in. o tym, że na Placu Grzybowskim w Warszawie powinien stanąć pomnik ku czci Polaków ratujących Żydów.24 marca 1944 roku w Markowej na Podkarpaciu niemieccy żandarmi zamordowali ośmioro Żydów z rodzin Szallów i Goldmanów oraz ukrywających ich Józefa Ulmę i będącą w ostatnim miesiącu ciąży jego żonę Wiktorię. Niemcy zabili też szóstkę dzieci Ulmów: Stanisławę (wówczas najstarszą, miała 8 lat), Barbarę, Władysława, Franciszka, Antoniego i Marię(PAP)ann/ tgo/ mok/ jra/

Dyskusja na dany temat:
Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17