Pamiątki po ofiarach Zagłady na wystawie w Muzeum Auschwitz

Wszystkie prezentowane od wtorku przedmioty znalezione zostały podczas prac konserwatorskich na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.„Na terenie Miejsca Pamięci z zasady nie prowadzimy systematycznych badań archeologicznych. I to z kilku fundamentalnych względów. Natomiast przy okazji wszelkich prac konserwatorskich ingerujących w ziemię stosowany jest profesjonalny nadzór archeologiczny. Takie jest pochodzenie prezentowanych obiektów” — wyjaśnił dyrektor placówki Piotr M.A. Cywiński.Na wystawie zobaczyć można kilkaset obiektów. Są to drobne przedmioty codziennego użytku lub ich fragmenty, między innymi guziki, buteleczki po perfumach, monety, biżuterię, grzebyki, lusterka, klucze, korki od butelek a także temperówka, figury - szachowa lub ceramiczna.Teresa Zbrzeska, szefowa działu wystawienniczego Muzeum oraz autorka wystawy podkreśliła, że kiedy po tylu latach, w miejscu, które stało się symbolem zagłady Żydów, patrzymy na okruchy przedmiotów należących do skazanych, nie tylko bardzo wyraziście widzimy, że zamordowano zwyczajnych, niewinnych ludzi w oparciu o systemowe rozwiązania i administracyjne decyzje urzędników III Rzeszy. „Uświadamiamy sobie, być może nie po raz pierwszy, że cały czas jesteśmy bezradni wobec najprostszego, ale też najważniejszego pytania: dlaczego?” — powiedziała.Pokazywanym na wystawie przedmiotom towarzyszą czarno-białe archiwalne niemieckie fotografie z tak zwanego Albumu Auschwitz, które ukazują przywiezionych do obozu Żydów, a także cytaty z protokołu konferencji w Wannsee, 20 stycznia 1942 roku. Podczas tego spotkania przedstawiciele różnych niemieckich resortów i urzędów debatowali na temat szczegółów realizacji programu „Ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”, jak w III Rzeszy określano unicestwienie europejskich Żydów.Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum poinformował, że wystawę można oglądać do 25 kwietnia. (PAP)szf/ abe/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17