Olbrzymi posąg faraona sprzed 3350 lat odsłonięto w Egipcie

Posąg mierzący 13 metrów wysokości i przedstawiający faraona Amenhotepa III, władcę z XVIII dynastii panującego w latach ok. 1388-1351 p.n.e., jest jednym z dwóch, które stały po obu stronach północnego wejścia do świątyni w Luksorze, poświęconej zmarłemu władcy.Zespół archeologów, prowadzący od kilku lat prace wykopaliskowe na terenie zajmowanym przez ruiny świątyni Amenhotepa III, odsłonił siedem wielkich bloków kwarcytu, składających się na kolosalny, przewrócony posąg faraona.Posąg został odkryty po raz pierwszy w 1928 roku, a wkrótce potem ponownie zasypany piaskiem. Naukowcy pracujący na stanowisku, którzy odnaleźli go ponownie, mają nadzieję na odkrycie bliźniaczego posągu podczas kolejnego sezonu wykopalisk.Jak przypomniał Abdel-Ghaffar Wagdi, nadzorujący prace na stanowisku, ostatnio odkryto także dwa inne posągi, z których jeden przedstawia postać boga Thota - egipskie bóstwo Księżyca – z głową pawiana, a drugi postać Sechmet – bogini wojny, zemsty i chorób – przedstawionej z głową lwicy.Świątynia Amenhotepa III w Luksorze uległa w starożytności poważnym uszkodzeniom, prawdopodobnie w wyniku powodzi, która powaliła jej ściany, a pozostałości ucierpiały dodatkowo podczas trzęsienia ziemi w 27 r. p.n.e.Archeologom prowadzącym od lat wykopaliska na stanowisku udało się jednak odnaleźć dużą liczbę artefaktów i posągów w ruinach zniszczonej budowli, w tym dwa posągi faraona z czarnego granitu, odkryte w 2009 roku. (PAP)jot/ agt/
Dyskusja na dany temat:


 • seth napisał:

  Wkleiłbyś raz Bot'cie fotkę do tego co znajdujesz w sieci :twisted: Ale Boty jak to Boty.......sztuczne żywoty

 • aceton napisał:

  niesamowite :o

 • marek8888 napisał:

  Co my tak naprawdę ... wiemy o Egipcie - dzięki Seth :beer: za wstawkę.

 • seth napisał:

  marek8888; [quote:3a8aeb2959]Co my tak naprawdę ... wiemy o Egipcie -[/quote:3a8aeb2959] Nadal niewiele :roll: Jednak ten posąg, co prawda raz już "odkryty" zachwyca pięknem i świetnym stanem zachowania.Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17