Niemcy muzeum musi oddać zrabowaną przez nazistów kolekcję plakatów

Według sądu nawet wypłacenie odszkodowania nie wpłynęło na zmianę praw własności.O zwrot cennej kolekcji blisko 4200 plakatów walczył żyjący w USA Peter Sachs. Jego ojciec, berliński dentysta Hans Sachs zgromadził blisko 12 tys. różnego rodzaju plakatów; były wśród nich dzieła Wassilego Kandinskiego, Maxa Pechsteina czy Otto Dixa.Rodzina Sachsów została aresztowana w czasie pogromu Żydów w noc kryształową w 1938 r. Krótko potem zdołali jednak wyemigrować do USA, a przed wyjazdem Sachs przekazał swoją kolekcję pod pieczę bankiera Richarda Lenza. Zbiory zostały jednak skonfiskowane przez Ministerstwo Propagandy Rzeszy, a po wojnie zaginęły.W 1961 r. w ramach rekompensaty za utracone dzieła sztuki Hans Sachs otrzymał od ówczesnych władz RFN 225 tys. marek niemieckich. Część kolekcji odnalazła się późnej we wschodnim Berlinie w d. NRD i po zjednoczeniu Niemiec została włączona do zbiorów DHM. Hans Sachs zmarł w 1974 r. Dopiero w 2005 r. jego spadkobierca podjął próby odzyskania dzieł, których wartość szacowana jest na ponad 4 mln euro.Piątkowe orzeczenie sądu najwyższej instancji kończy wieloletni spór rodziny Sachs z DHM. Jak uznał Trybunał Federalny, fakt, że właścicielowi wypłacono odszkodowanie za utracone zbiory, wynikał z tego, iż kolekcję uznano za zaginioną. Sachs zachował prawo własności, a po odnalezieniu dzieł należało postąpić według zasady, że zwrot dóbr ma pierwszeństwo przed rekompensatą.Inna decyzja utrwaliłaby stan rzeczy, będący wynikiem narodowosocjalistycznego bezprawia - uznał trybunał. (PAP)awi/ ro/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17