Nielegalna budowa na stanowisku archeologicznym z listy UNESCO na Sycylii

Decyzją władz przerwano budowę prowadzoną przez prywatnych inwestorów bez stosownego zezwolenia na terenie Strefy Archeologicznej w Agrigento, która jest obiektem wpisanym w 1997 roku na listę światowego Dziedzictwa UNESCO, oraz wstrzymano wszelkie prace renowacyjne przy antycznych ruinach na stanowisku.Na wzgórzach koło miasta Agrigento, założonego na południowym wybrzeżu Sycylii w VI w. p.n.e. jako grecka kolonia pod nazwą Akragas, znajdują się pozostałości siedmiu starożytnych świątyń.Większość zbudowanych w architektonicznym porządku doryckim świątyń w Agrigento pochodzi z V w. p.n.e. i jest świadectwem zasięgu Wielkiej Grecji (łac. Magna Graecia), jak nazywano w starożytności południową część Półwyspu Apenińskiego i większą część Sycylii, skolonizowane przez Greków w okresie wielkiej kolonizacji (VII-VI w. p.n.e.).Mimo położenia na krawędzi płaskowyżu górującego nad wybrzeżem obszar stanowiska archeologicznego Agrigento nazywany jest mylnie Doliną Świątyń.Różne możliwości wykorzystania terenu między świątyniami i wokół nich od dłuższego czasu powodują rozmaite spory; na przykład w ubiegłym roku władze miejskie Agrigento sprzeciwiły się planom zakupu ruin świątyni Zeusa - jednej ze świątyń na stanowisku – przez rosyjskiego przemysłowca.Jak poinformował Marek Zambuto, burmistrz Agrigento, władze miasta były zainteresowane pozyskaniem zagranicznego inwestora, który by uczestniczył w kosztach prac renowacyjnych i utrzymania starożytnych świątyń i miejsc kultu na stanowisku, a nie sprzedażą zabytków. (PAP)jot/ agt/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17