Małopolskie: IPN umorzył śledztwo ws. zbrodni wojennej

Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie zakończyła w ten sposób merytorycznie zawieszone w latach 70. XX wieku śledztwo ówczesnej Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich przeciwko Narodowi Polskiemu.Postępowanie dotyczyło zbrodni wojennej i zbrodni przeciwko ludności, polegającej na bezprawnym pozbawieniu wolności w okresie od września 1944 r. do stycznia 1945 r. w Miechowicach Wielkich około tysiąca osób. Osoby te były przetrzymywane w obozie pracy przymusowej w warunkach ze szczególnym udręczeniem, bezpośrednio zagrażających ich życiu. Kierowano je do prac fortyfikacyjnych, stosowano wobec nich kary cielesne i bito.Umorzenie nastąpiło w wyniku stwierdzenia, że dwie osoby odpowiedzialne za te przestępstwa zostały już prawomocnie skazane, jeden sprawca zmarł, a pozostali sprawcy nie zostali ustaleni.W śledztwie badano także wątek zastrzelenia 30 listopada i 4 grudnia 1944 roku przez niemieckich żołnierzy w okolicach Miechowic Wielkich dwóch młodych więźniów, uciekających z obozu. W obu przypadkach powodem umorzenia było niewykrycie sprawców.Postanowienie o umorzeniu śledztwa nie jest prawomocne. Jak podaje IPN, odpis postanowienia o umorzeniu zostanie doręczony pokrzywdzonym, którzy zwrócą się o to w przepisowym terminie do Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie.(PAP)hp/ abe/ jbr/

Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17