Śląskie: trzecia zbiórka pamiątek w ramach akcji "Dopiszmy się do historii"

"Dopiszmy się do historii" jest akcją społeczną, której celem jest stworzenie w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego, powstającej na terenie dawnej kopalni "Katowice", ekspozycji stałej poświęconej historii Górnego Śląska.Dotąd zorganizowano dwie zbiórki w Katowicach. Wśród ok. 80 pamiątek przyniesionych przez mieszkańców Katowic znalazły się m.in. przedmioty pochodzące z okresu dwudziestolecia międzywojennego, w tym maszynki do strzyżenia, pamiątkowe zdjęcia rodzinne, obligacje skarbowe, laleczki do zabawy, torebka damska ozdobiona motywem według projektu znanej artystki Zofii Stryjeńskiej.Jednym z ciekawszych nabytków z tego okresu jest fragment szyldu sklepowego z napisami w językach niemieckim i hebrajskim. "Płyta przez długi czas służyła jako blat stolika i dopiero niedawno zostało odkryte jej pierwotne przeznaczenie" - wyjaśnili muzealnicy.Kolejna zbiórka odbędzie się 21 lipca w siedzibie Chorzowskiego Centrum Kultury.Akcja "Dopiszmy się do historii" została ogłoszona w maju. Muzealnicy zaapelowali do Ślązaków, żeby zechcieli obdarować muzeum przedmiotami, które "w indywidualny sposób opowiedzą historię Górnego Śląska".Kolejne zbiórki będą organizowane do maja 2013 roku w różnych miastach województwa śląskiego.(PAP)ktp/ hes/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17