Ślady osadnictwa sprzed 7000 lat odkryte na stanowisku w Kurdystanie

Stanowisko znajduje się w rejonie Hasarok, na wschodnich obrzeżach miasta Arbela – stolicy prowincji Irbil w północnym Iraku i jednocześnie stolicy Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego.Zespół greckich archeologów pod kierunkiem dr Kosty rozpoczął wykopaliska i po miesiącu prac na stanowisku o powierzchni około 10 tysięcy metrów kwadratowych ustalił, że ludzkie osadnictwo w tym miejscu rozpoczęło się co najmniej 7 tysięcy lat temu.Naukowcy odnaleźli ponad 1000 artefaktów, w tym szczątki ludzi i zwierząt oraz fragmenty naczyń i inne przedmioty. Zdaniem archeologów, szczątki niektórych ptaków należą do gatunków, które już wymarły.Pod koniec 2010 roku archeolog Nadir Babakir przeprowadził wstępne badania ziemnego kopca znajdującego się w tym miejscu i po odnalezieniu starożytnych pozostałości powiadomił Zarząd Archeologii Kurdystanu o odkryciu nowego stanowiska archeologicznego.Po potwierdzeniu znaleziska przez zespół ekspertów, Zarząd Archeologii Kurdystanu zawarł z greckim Uniwersytetem Ateńskim porozumienie w sprawie prowadzenia prac wykopaliskowych na odkrytym stanowisku.Zespół archeologów powróci na stanowisko w październiku br., by kontynuować prace wykopaliskowe, które zostały zaplanowane na okres 5 lat. (PAP)jot/ tot/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17