Kwiaty od prezydenta i premiera na grobie Gabrieli Zych

Jak podkreślił wojewoda, Gabriela Zych prężnie działała w swoim środowisku na rzecz upamiętniania historii."My mieliśmy kontakt z tym środowiskiem i dorobek pani Gabrieli był nam znany. Była bardzo aktywną kobietą" - powiedział Piotr Florek.69-letnia Gabriela Zych była prezesem stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Kaliszu. W Kozielsku został zamordowany jej teść kpt. Stefan Zych. Po śmierci męża zaangażowała się w upamiętnianie zbrodni katyńskiej."Pragnęła, by pamięć o Katyniu nie została zmarnowana przez następne pokolenia, by przetrwała" - wspominała matkę córka Izabela.Przed katastrofą smoleńską Gabriela Zych przeszła operację serca. Ze względu na stan zdrowia nie mogła pojechać do Katynia koleją, poprosiła o miejsce w samolocie prezydenckim.Na dzień przed katastrofą posadziła w Kaliszu Dęby Pamięci ku czci Ofiar Katynia. Odsłaniała w tym dniu także tablicę pamiątkową poświęconą zamordowanemu w Katyniu, generałowi Mieczysławowi Smorawińskiemu.10 kwietnia do Katynia Gabriela Zych wybrała się po raz piąty. Została uhonorowana pośmiertnie Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski.(PAP)rpo/ dym/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17