Kraków: poświęcono 117 odrestaurowanych grobów żołnierzy Legionów

Jak poinformował przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego i współorganizator uroczystości Jerzy Bukowski, w odrestaurowanych grobach leżą legioniści i żołnierze 1920 roku. Inicjatorem odnowienia grobów był w 2004 roku Stanisław Ożana, którego dziadek i wuj leżą pochowani w kwaterze.



"Ci młodzi ludzie mogli przeżyć piękne życie, ale widząc ojczyznę w potrzebie, chwycili za broń. Pamięć o nich, pomimo że przeszli na zamknięte karty historii, świadczy o ogromnym człowieczeństwie. Musimy przypominać młodym, że między innymi dzięki ich ofierze życia możemy żyć w wolnej Polsce" - powiedział podczas uroczystości wicewojewoda małopolski Andrzej Haręźlak.



Prace przy remoncie 130 mogił kwatery żołnierzy Wojska Polskiego z lat 1914-1920 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie prowadzone są od 2009 roku. Ich zakończenie przewidziano na koniec 2011 roku - poinformowało PAP biuro prasowe wojewody małopolskiego.



Nakłady na remont wynoszą łącznie 223 tys. zł. Remont finansowany jest ze środków wojewody małopolskiego (120 tys. zł) i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (113 tys. zł). Prace obejmują remont krzyży, ustawienie betonowych postumentów na mogiłach oraz renowację pomników nagrobnych, wykonanie i umieszczenie tabliczek imiennych, niwelacja i wyrównanie terenu, zbudowanie krawężników.



Cmentarz Rakowicki jest jedną z najstarszych nekropolii w Polsce. Powstawał w latach 1801-1802, otwarty został w styczniu 1803 r. Zastąpił przepełnione i ciasne cmentarze przykościelne. Jego nazwa pochodzi od drogi, która wiodła z miasta ku wsi Rakowice. Najstarszą część Cmentarza Rakowickiego zaprojektował jako założenie parkowe architekt miejski Karol Kremer. W 1976 r. nekropolia ta została wpisana do rejestru zabytków. (PAP)



hp/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17