Jordańska policja odzyskała 7 skradzionych starożytnych manuskryptów

Odzyskane rękopisy są częścią znaleziska, składającego się z 70 starożytnych manuskryptów, odkrytych przez jordańskich archeologów 5 lat temu w jaskini w północnej części Jordanii.Później rękopisy zostały skradzione i podejrzewano, że zostały one wywiezione do Izraela.Jak poinformował archeolog Ziad al-Saad, odnalezione rękopisy mogą należeć do najstarszych chrześcijańskich pism, jakie kiedykolwiek powstały. Na razie trwają jednak szczegółowe badania rękopisów, które mają doprowadzić do ustalenia daty ich powstania i zweryfikowania autentyczności.Jeśli okażą się autentycznymi dokumentami, będą dla archeologii chrześcijaństwa najważniejszym znaleziskiem od odkrycia w 1947 r. pierwszych tzw. Zwojów znad Morza Martwego z okresu II w. p.n.e. – I w. n.e., odnalezionych w grotach koło ruin osady Qumran w środkowym Izraelu, około 1 km od brzegu Morza Martwego. (PAP)jot/ agt/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17