Jarosław: promocja albumu poświęconego dawnym kresom Polski

Liczący 260 stron album został podzielony na kilka tematycznych rozdziałów, w których przedstawiono kresowe miasteczka, wsie, handel, różnorodność etniczną tamtejszych mieszkańców, ich religie i kulturę.Publikacja jest bogato zdobiona fotografiami prawie 800 różnego rodzaju przedmiotów związanych z kresami od końca XIX wieku do 1939 roku m.in.: pocztówek, druków ulotnych i reklamowych, archiwaliów, map, antyków, przedmiotów codziennego użytku, pamiątek osobistych, odznak, medali.Jak zauważyła Elżbieta Rusinko z jarosławskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i kresów południowo - wschodnich, jednego z organizatorów promocji, zaprezentowane w publikacji przedmioty są często unikatowe; wiele z nich zostało pokazanych publicznie po raz pierwszy.Album zawiera trzy indeksy: nazw geograficznych, nazwisk oraz fotografów, zakładów fotograficznych i nakładców. "Dzięki temu ułatwione jest wyszukiwanie i orientacja" - zauważyła Rusinko.Promocji albumu towarzyszyła multimedialna prezentacja poświęcona położonemu niedaleko Lwowa miastu Stryj, z którego pochodzili pisarze: Kornel Makuszyński i Julian Stryjkowski, a także generał Józef Kustroń i aktor Jan Kociniak. W prezentacji pokazano także stryjskie gimnazjum, w którym kształcił się m.in. Artur Grottger.Autorami albumu są: Tomasz Kuba Kozłowski i Danuta Błahut-Biegańska. Wydano go w 1500. egzemplarzach, nakładem wydawnictwa Dom Spotkań z Historią a także Ośrodka Karta. (PAP)api/ amac/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17