Insygnia królewskie od sierpnia na wystawie „Gniezno – Miasto Królów”

Ekspozycja ma na celu zaprezentowanie i przypomnienie królewskich tradycji związanych z grodem gnieźnieńskim. W miejscowej katedrze odbyło się pięć koronacji królewskich.Ozdobą wystawy będą odtworzone z oryginalnego kruszcu insygnia królewskie: korona, berło i królewskie jabłko.„Materiał, z którego wytopiono insygnia, pochodzi z dukatów pruskich. Po trzecim rozbiorze Polski Prusacy zrabowali insygnia królewskie i przetopili je na monety. Kilkanaście lat temu udało się odzyskać partię tych monet. Odtworzone klejnoty koronne zrobione są więc z tego samego materiału co oryginalne” – powiedział PAP dyrektor muzeum Gerard Radecki.Wśród zaprezentowanych eksponatów znajdą się ponadto średniowieczne dokumenty, księgi przedstawiające obrzędy koronacji, tekst ceremoniału koronacji, przedstawienia ikonograficzne oraz zabytki archeologiczne.Wystawa „Gniezno – miasto królów” jest kolejnym etapem projektu „Królewskie Gniezno w sercu Wielkopolski”.„Chcielibyśmy przypomnieć, że Gniezno było miejscem koronacji pierwszych pięciu królów Polski. To szczególne miejsce na mapie nie tylko naszego regionu, ale także kraju” – powiedział Radecki.Zaprezentowani zostaną też sami bohaterowie koronacji: Bolesław Chrobry, Mieszko II, Bolesław Śmiały, Przemysł II i Wacław II. Wystawa potrwa do 16 grudnia.Wystawie towarzyszyć będzie program edukacyjny dla najmłodszych pn. "Zostań królem!", obejmujący warsztaty i lekcje muzealne.To już druga wystawa, która odbywa się w ramach projektu promującego Gniezno. Poprzednia, zatytułowana „Polska około roku 1000”, zakończyła się w czerwcu. (PAP)rpo/ itm/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17