Historia życia świadka katyńskiego na wystawie w Ostrowie Wielkopolskim

Rowiński - najprawdopodobniej jako jedyny mieszkaniec tego miasta - był świadkiem ekshumacji zwłok pomordowanych oficerów w 1943 roku. W latach 50. zeznawał przed komisją katyńską Kongresu USA. Jego ojciec Stefan był pierwszym po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku burmistrzem Ostrowa.



„Wystawa jest wyjątkowa, ponieważ jej bohaterem jest ostrowianin z bardzo znanej i zasłużonej rodziny. Był jednym ze świadków powołanych przez okupanta niemieckiego do zbadania zbrodni katyńskiej. Pokazujemy jego los” – powiedział dyrektor ostrowskiego muzeum, Witold Banach.



Rowiński należał do tych Polaków, którzy po kwietniu 1943 r., tuż po odkryciu grobów katyńskich, zmuszeni przez Niemców, mieli potwierdzić, że zbrodni tej dokonali sowieci – przypomniał Banach.



Rowiński trafił w czasie wojny do oflagu niemieckiego i stamtąd został przewieziony na miejsce zbrodni w Katyniu, był w gronie pierwszych świadków. „Te ślady były wtedy jeszcze świeże i od samego początku było wiadomo, kto był sprawcą zbrodni” – powiedział dyrektor.



Z dokumentów i zdjęć pokazanych na ekspozycji można dowiedzieć się, że Rowiński był wyjątkową postacią. „Miał wykształcenie prawnicze, ale był też lotnikiem i miał również pasje twórcze” – podkreślił Banach. Na wystawie można obejrzeć sceny z inscenizacji teatralnych, jakie organizowali polscy oficerowie w oflagu, m.in. Kazimierza Rudzkiego, z którym występował Rowiński.



Zeznania złożone przed amerykańskim Kongresem uniemożliwiły Rowińskiemu powrót do Polski, ponieważ świadkowie katyńscy byli niewygodni dla nowej, komunistycznej władzy. Zmarł w 1986 r. na emigracji w Londynie. Został pochowany obok swojego ojca, w rodzinnym Ostrowie.



Ekspozycję można oglądać do końca maja.(PAP)



zak/ hes/


.




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17