Historia życia świadka katyńskiego na wystawie w Ostrowie Wielkopolskim

Rowiński - najprawdopodobniej jako jedyny mieszkaniec tego miasta - był świadkiem ekshumacji zwłok pomordowanych oficerów w 1943 roku. W latach 50. zeznawał przed komisją katyńską Kongresu USA. Jego ojciec Stefan był pierwszym po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku burmistrzem Ostrowa.„Wystawa jest wyjątkowa, ponieważ jej bohaterem jest ostrowianin z bardzo znanej i zasłużonej rodziny. Był jednym ze świadków powołanych przez okupanta niemieckiego do zbadania zbrodni katyńskiej. Pokazujemy jego los” – powiedział dyrektor ostrowskiego muzeum, Witold Banach.Rowiński należał do tych Polaków, którzy po kwietniu 1943 r., tuż po odkryciu grobów katyńskich, zmuszeni przez Niemców, mieli potwierdzić, że zbrodni tej dokonali sowieci – przypomniał Banach.Rowiński trafił w czasie wojny do oflagu niemieckiego i stamtąd został przewieziony na miejsce zbrodni w Katyniu, był w gronie pierwszych świadków. „Te ślady były wtedy jeszcze świeże i od samego początku było wiadomo, kto był sprawcą zbrodni” – powiedział dyrektor.Z dokumentów i zdjęć pokazanych na ekspozycji można dowiedzieć się, że Rowiński był wyjątkową postacią. „Miał wykształcenie prawnicze, ale był też lotnikiem i miał również pasje twórcze” – podkreślił Banach. Na wystawie można obejrzeć sceny z inscenizacji teatralnych, jakie organizowali polscy oficerowie w oflagu, m.in. Kazimierza Rudzkiego, z którym występował Rowiński.Zeznania złożone przed amerykańskim Kongresem uniemożliwiły Rowińskiemu powrót do Polski, ponieważ świadkowie katyńscy byli niewygodni dla nowej, komunistycznej władzy. Zmarł w 1986 r. na emigracji w Londynie. Został pochowany obok swojego ojca, w rodzinnym Ostrowie.Ekspozycję można oglądać do końca maja.(PAP)zak/ hes/


.
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17