Edukacyjna gra planszowa IPN "303" Planszową Grę Wojenną roku 2010

Jak poinformował PAP Michał Kurkiewicz z Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej, konkurs został zorganizowany przez Forum Strategie (strategie.net.pl) oraz portal Poltergeist (polter.pl).Premiera "303" odbyła się 28 września ub. r. w Parlamencie Europejskim w Brukseli w 70. rocznicę bitwy o Anglię. Swoje umiejętności w grze sprawdzał wówczas m.in. przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Polska premiera gry miała miejsce 11 listopada ub. r. w Łodzi."303" jest wojenną grą planszową dla dwóch osób. Jeden z graczy dowodzi siłami RAF, a drugi atakuje niemieckimi eskadrami Luftwaffe. Zadaniem lotnictwa Trzeciej Rzeszy jest zbombardowanie Londynu, a celem lotnictwa alianckiego powstrzymanie agresora. Każdy z graczy dysponuje sześcioma różnymi samolotami, za pomocą których prowadzi operację wojenną na planszy, nawiązującej do historycznego stołu dowodzenia znajdującego się w sztabie RAF. Podniebne pojedynki rozstrzygane są przy użyciu specjalnie zaprojektowanych kości.Gra została przygotowana w trzech językach: polskim, angielskim i czeskim. Jak podkreślają pomysłodawcy, ma to przypominać o wspólnej walce pilotów czeskich i polskich, którzy wsparli Brytyjczyków w bitwie o Anglię. Symbolem tej współpracy są postacie trzech lotników Dywizjonu 303: Witolda Urbanowicza, Johna Kenta i Josefa Frantiska. O bohaterach tej bitwy i samolotach, na których walczyli, można dowiedzieć się więcej z dołączonego do gry opracowania."Chcieliśmy stworzyć grę jednocześnie dla dzieci i dla dorosłych. Grę, która łączyłaby edukacyjne przesłanie z dużą +grywalnością+. Taka gra musi być dynamiczna, mieć ciekawy klimat i proste zasady oraz dawać młodszym i starszym strategom dużo satysfakcji z podejmowania właściwych decyzji. Żeby była emocjonująca potrzebne są jeszcze odrobina losowości i szybko uciekający czas. To wszystko udało się osiągnąć w +303+, w którą można zagrać nawet podczas krótkiej przerwy w szkole czy w pracy" - mówią autorzy gry Tomasz Ginter i Karol Madaj z Biura Edukacji Publicznej IPN.Jak zaznaczają autorzy gry, jej fabuła jest prosta. "Niemiecki bombowiec w obstawie myśliwców zbliża się do Londynu. By go powstrzymać trzeba umiejętnie odciągnąć eskortujące go myśliwce i zadać opancerzonej maszynie decydujące trafienie. Im bliżej podleci się do przeciwnika tym większe są szanse na trafienie, ale i większe ryzyko postrzału. Mamy nadzieję, że +303+ dotrze nie tylko do polskich graczy. Gra jest bowiem dostępna także w wersji internetowej na www.ipn.gov.pl/gry (również w języku angielskim i czeskim). Dzięki temu nawet za oceanem będzie można zagrać i dowiedzieć się czegoś ciekawego o Dywizjonie 303" - podkreślają Ginter i Madaj. (PAP)akn/ ls/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17