Dolnośląskie: 11 pałaców na liście pomników historii

O wpisanie pałaców znajdujących się na terenie Kotliny Jeleniogórskiej na listę pomników historii od dwóch lat starała się Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. Jak poinformował PAP prezes fundacji, Piotr Napierała, pomnik historii to pierwszy krok do wpisu jeleniogórskich pałaców na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.„W najbliższej przyszłości również o to będziemy się starać, ponieważ Dolina Pałaców i Ogrodów to miejsce naprawdę wyjątkowe na mapie Europy – powiedział Napierała.Wśród zabytków wpisanych na listę pomników historii znalazły się m.in. zespoły pałacowo-parkowe w Bukowcu i Wojanowie oraz pałace w Staniszowie i Łomnicy. „To miejsca z bogatą historią, przykłady fantastycznej architektury oraz sztuki ogrodowej. Dolina jest dziedzictwem kulturowym o znaczeniu europejskim i jest przy tym dostępna dla turystów – każdy może zobaczyć, gdzie tworzył Johann Wolfgang Goethe lub mieszkała rodzina Radziwiłłów. To idealne miejsce do poznawania historii” – zapewnił prezes fundacji.Pałace i parki krajobrazowe Kotliny Jeleniogórskiej zostały uznane za pomnik historii we wrześniu 2011 r. 2 lutego w Warszawie nastąpi oficjalne nadanie tego tytułu.Status pomnika historii przyznawany jest zabytkom-nieruchomościom o szczególnej wartości historycznej, naukowej i artystycznej, które mają duże znaczenie dla dziedzictwa kulturalnego Polski. Działania związane z ustanowieniem tej formy ochrony zabytków prowadzi Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Rozporządzenie w sprawie przyznania zabytkowi tytułu pomnika historii wydaje prezydent. Do tej pory tytuł ten nadano 45 obiektom w Polsce. (PAP)pdo/ hes/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17