Łódź: huculskie stroje na wystawie w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym

Wystawa prezentuje stroje noszone przez Hucułów, górali pochodzenia rusińskiego, wołoskiego i rumuńskiego, zamieszkujących tereny znajdujące się współcześnie na Ukrainie, na obszarze Karpat Wschodnich.



Założeniem wystawy jest popularyzacja kultury Huculszczyzny w Polsce, w roku wzajemnej współpracy przy organizacji Euro 2012 - wyjaśniła PAP


autorka wystawy Alicja Woźniak z działu Stroju Ludowego i Tkaniny łódzkiego muzeum, która przez kilka lat prowadziła badania nad strojem huculskim.



Eksponaty pochodzą ze zbiorów łódzkiego muzeum oraz Narodowego Muzeum Sztuki Ludowej Huculszczyzny i Pokucia w Kołomyi na Ukrainie, posiadającego najstarsze i największe zbiory kultury huculskiej.



Z placówki w Kołomyi pochodzi 288 elementów stroju. Najstarszymi przywiezionymi zabytkami są niezwykle ciekawe przykłady biżuterii: zgardy z XVIII wieku i 1900 roku, czyli naszyjniki wykonane z mosiądzu w formie różnorodnych krzyży, korale ze szkła weneckiego z 1880 roku oraz nakrycia głowy - peremitki z 1900 roku.



Najstarszymi elementami stroju męskiego są: sukienne, bogato zdobione serdaki - gunie z 1899 roku i z okresu późniejszego. Zobaczyć można także stroje świąteczne, m.in. koszule męskie i kobiece ozdobione różnymi technikami charakterystycznymi dla tego regionu. Całość kolekcji wzbogacają elementy z wnętrza mieszkalnego: ręczniki, kilimy, łyżniki do przykrycia łóżek.



Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi uzupełniło ekspozycje ponad 200 eksponatami m.in. kolekcją biżuterii z XIX/XX wieku. Prezentowane są również komplety tradycyjnych strojów ślubnych współczesnej pary młodej i gości, noszone podczas uroczystości weselnych i od święta. Całość uzupełniona jest bogatą dokumentacją fotograficzną.



Wystawie towarzyszą pokazy przedwojennych huculskich pocztówek "Moja Ojczyzna", prezentacja malowania pisanek "Opisać pisankę", koncert kapeli Huculi Mikołaja Iliuka z Werchowyny, a także warsztaty, wykłady, sesja i pokaz filmów.



Strój huculski, podobnie jak stroje górali całego pasma karpackiego, był wykonany z naturalnych surowców: wełny i lnu, o wyróżniającym go bogatym zdobnictwie. Strój męski składał się z kapelusza - kresanii, koszuli - soroczki, sukiennych spodni i serdaka - rodzaju noszonej przez górali podhalańskich guni, keptara - bogato zdobionego haftami i aplikacjami kożucha bez rękawów, oraz postołów - skórzanych kierpców, lub czobotów - skórzanych butów wciąganych.



Kobiecym nakryciem głowy była peremitka w formie płóciennego pasa, którym podwiązywano brodę. Pozostałe elementy stroju to gugla - biały płaszcz z kapturem, keptar oraz długa koszula za kolano, w zależności od mody zdobiona różnymi technikami haftu, z geometrycznymi ornamentami. Na nogach Hucułki nosiły skarpety i postoły czyli kierpce.



Zgardy, krywulki, czeprahy to elementy biżuterii noszonej na Huculszczyźnie na przełomie XIX/XX wieku zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Mężczyźni nosili na piersiach ozdobne krzyże, pasy, nabijane ozdobnie torby oraz kelefy, pałycia, ciupagi. Nieodzownym atrybutem Hucuła i Hucułki była fajka.



Wystawę, która powstała we współpracy także z Lwowską Narodową Akademią Sztuk Pięknych, można będzie oglądać w łódzkim muzeum do 30 października. (PAP)



szu/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17