Część mieszkalną i "centrum handlowe" odkryto w Koloseum

Prace, poprzedzające wielki remont zabytku, prowadzili ostatnio przez sześć tygodni młodzi archeolodzy z uniwersytetu Roma 3 we współpracy z miejskim urzędem konserwacji zabytków. Naukowcy ustalili, że na terenie antycznego amfiteatru znajdowały się we wczesnym średniowieczu mieszkania, a także magazyny, kramy oraz piwnice, w których produkowano wino.



Archeolodzy odkryli obszar Koloseum, gdzie według nich koncentrowała się działalność handlowa. Ponadto znaleziono fragmenty murów oraz kamienie, z jakich budowano paleniska. Ich układ wskazuje na to, że była tam część mieszkalna. Pochodzi, jak się przypuszcza z XII wieku.



Badacze, którzy zeszli na głębokość półtora metra, odnaleźli dziesiątki pozostałości ceramiki, terakoty, dzbanów, kaganków i monety. W jednym z zaułków archeolodzy trafili na calcatorium, czyli ogromny zbiornik, wykorzystywany do produkcji wina, poczynając od wyciskania winogron.



"Musimy to dalej zbadać, ale był tam rodzaj korytarza, na który wychodziły miejsca mieszkalne i sklepiki, stajnie i magazyny" - powiedział profesor archeologii Riccardo Santangeli Valenzani.



Odkrycia potwierdzają znalezione wcześniej dokumenty i relacje, świadczące o tym, że Koloseum w średniowieczu było wręcz "zatłoczone" i tętniło życiem. Obecne ustalenia jednak, zauważył Valenzani, wyjaśniają po raz pierwszy jakiego rodzaju aktywność była tam prowadzona.



Z czasów średniowiecza pochodzą odnalezione medaliki z wizerunkiem świętych Piotra i Pawła oraz jeden uświetniający otwarcie Świętych Schodów w Rzymie.



Także tę nieznaną dotąd część zabytku będzie można zwiedzić w przyszłości.



Naukowcy są zdania, że amfiteatr może kryć jeszcze więcej podobnych tajemnic. (PAP Life)



sw/ dki/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17