Archeolodzy odkryli pozostałości świątyni sprzed ponad 3000 lat w Iraku

Odkrycia dokonał zespół irackich naukowców na stanowisku Abu Rabab o powierzchni 500 metrów kwadratowych, położonym w odległości 150 kilometrów na wschód od miasta Nasirijja – stolicy prowincji Zi Kar w południowej części Iraku.Archeolodzy prowadzący wykopaliska w ramach rządowego projektu „Ogrody Edenu” zlokalizowali na stanowisku Abu Rabab pozostałości budowli świątyni z okresu średniobabilońskiego (ok. 1532-1000 r. p.n.e.) oraz odkryli rozmaite artefakty z tego okresu, w tym dzbany i gliniane tabliczki, a także cylindryczne i płaskie pieczęcie.Jak poinformował archeolog Iyad Mahmoud, kierujący pracami wykopaliskowymi, - w ramach realizowanego projektu „Ogrody Edenu”, którego celem jest zwiększenie w okresie kilku lat atrakcyjności turystycznej prowincji Zi Kar - archeolodzy prowadzą prace wykopaliskowe także na innych stanowiskach w regionie, w tym Abu al-Dhahb i Abu Massaed. (PAP)jot/ krf/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17