Zakończyła się rekonstrukcja dachu synagogi w Gwoźdźcu

Rzecznik Muzeum Historii Żydów Polskich Piotr Kossobudzki poinformował dziennikarzy w poniedziałek na konferencji prasowej, że w ramach międzynarodowego artystyczno-edukacyjnego projektu, prowadzonego przez Muzeum Historii Żydów Polskich, Żydowski Instytut Historyczny oraz pracownię Handshouse z Massachusetts w USA, odtworzono drewniany dach synagogi w Gwoźdźcu oraz zrekonstruowano malowidła zdobiące sklepienie.



Całość, czyli dach synagogi ze sklepieniem z polichromiami, będzie eksponowany - po złożeniu - w galerii "Miasteczko" w powstającym w Warszawie Muzeum Historii Żydów Polskich.



W warsztatach, które odbywały się w synagogach znajdujących się w różnych miastach w Polsce, brali udział głównie studenci uczelni artystycznych ze Stanów Zjednoczonych i Polski. „Wygląd dachu i malowideł odtworzono na podstawie zachowanej dokumentacji i archiwalnych fotografii” - wyjaśnił Kossobudzki. Autorem zdjęć jest m.in. Alois Breier. Wszystkie zdjęcia dokumentujące wygląd synagogi są czarno-białe.



Farby, które zostały użyte do wykonania polichromii, zostały wykonane z takich barwników, jakie były stosowane ponad 350 lat temu, gdy budowano synagogę w Gwoźdźcu. Barwniki zostały sporządzone m.in. z gliny i płatków bławatka. Prace stolarskie wykonywane były ręcznie, tradycyjnymi metodami i technikami stosowanymi w XVII w. W ten sposób zbudowano więźbę dachową - począwszy od okorowywania bali drewnianych siekierami po łączenie elementów za pomocą drewnianych kołków.



Drewnianą synagogę w Gwoźdźcu koło Lwowa zbudowano w 1640 r. Jej wysokość wynosiła ok. 15 metrów, w tym 9 metrów liczył dach. Podstawa dachu ma prawie 100 m kw. (jest kwadratem o bokach 10 na 10 metrów).



Wystrój malarski tej synagogi uważany był za jeden z najpiękniejszych - malowidła pokrywały całą powierzchnię ścian aż po sklepienie. Były wśród nich motywy religijne, wizerunki zwierząt, roślin, znaków zodiaku, Jerozolimy. Autorami polichromii byli żydowscy malarze, m.in. Mordechaj Lissitzki z Jaryczowa. Później - w 1729 r. - malowidła zostały odrestaurowane przez Itzchaka ben Yehudę z Jaryczowa.



Synagoga został spalona podczas I wojny światowej. W okresie międzywojennym rozpoczęto jej odbudowę. Po raz kolejny została zniszczona w czasie II wojny światowej.



Warsztaty malarskie w ramach projektu "Gwoździec Re!konstrukcja" odbywały się w tym roku także w Gdańsku, Sejnach, Kazimierzu Dolnym.



Kossobudzki wyjaśnił, że zrekonstruowany dach synagogi w Gwoźdźcu będzie jedną z głównych atrakcji galerii "Miasteczko" w Muzeum Historii Żydów Polskich, którego otwarcie planowane jest na październik 2013 r. Wystawa główna, składająca się z ośmiu galerii o powierzchni ponad 4 tys. m kw., ma obrazować tysiącletnią historię społeczności żydowskiej w Polsce.



Muzeum Historii Żydów Polskich jest instytucją kultury utworzoną na podstawie umowy zawartej w 2005 r. przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, prezydenta m.st. Warszawy i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.



Synagoga pod Białym Bocianem we Wrocławiu została zbudowana w 1829 r. Po II wojnie użytkowana była przez Gminę Żydowską do 1974 r., po czym została przejęta przez Skarb Państwa i zamknięta. Odzyskana została przez Gminę Wyznaniową Żydowską w 1996 r. (PAP)



umw/ hes/




Dyskusja na dany temat:




Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17