Zakończyła się konserwacja dokumentów Instytutu Higieny SS

Rzecznik muzeum Jarosław Mensfelt powiedział, że zachowana część dokumentacji Instytutu Higieny SS niemieckiego obozu Auschwitz liczy około 39 tys. dokumentów.



Konserwatorzy z muzeum, Nel Jastrzębiowska i Mirosław Maciaszczyk, wyjaśnili, że każda strona dokumentów została najpierw zeskanowana, a następnie oczyszczona na sucho. Usunięto zabrudzenia i kurz. Dokumenty zostały „wykąpane” w roztworach wodnych, by wypłukać substancje degradujące i zakwaszające papier. Następnie uzupełnione zostały ubytki.



„Końcowy etap to strukturalne wzmocnienie dokumentów. Przy pomocy aerografu wprowadzono specjalne kleje, by w przyszłości papier był mniej podatny na uszkodzenia mechaniczne” - poinformowali konserwatorzy.



Do dalszego przechowywania dokumentów w archiwum konserwatorzy wykonali pudełka z bezpiecznej, bezkwasowej tektury.



Nad konserwacją dokumentów przez trzy lata pracowało kilka osób. Prace, sfinansowane przez niemiecki kraj związkowy Nadrenia Północna-Westfalia, kosztowały ok. 2 mln zł. Dokumenty przechowywane są w archiwum Muzeum Auschwitz.



Instytut Higieny zajmował się wykonywaniem badań higienicznych i bakteriologicznych dla oddziałów SS, Wehrmachtu, policji i obozów koncentracyjnych. W dokumentach znajdują się dane personalne osób, które poddano badaniom, w tym członków załogi SS z KL Auschwitz oraz więźniów obozu Auschwitz i podobozów. Są także informacje o personelu kierowniczym instytutu oraz o zatrudnionych do pomocy więźniach.



Instytut Higieny Waffen-SS i Policji w Auschwitz, Górny Śląsk (Hygiene Institut der Waffen-SS und Polizei Auschwitz O/S) powstał jesienią 1942 roku. Był filią Głównego Urzędu Higieny SS, który podlegał Głównemu Urzędowi Sanitarnemu SS (SS-Hauptsanitaeramt) w Berlinie.



Geneza powstania tej placówki w obozie koncentracyjnym Auschwitz nie jest do końca znana. Wydaje się, że mogło to być związane z rozbudową obozu oraz epidemią duru wysypkowego, która w 1942 roku nasiliła się w obozie, co powodowało zagrożenie dla zdrowia SS-manów i ich rodzin.



Do wiosny 1943 roku siedzibą instytutu był obóz macierzysty Auschwitz I. Następnie placówkę przeniesiono do pobliskiego Rajska, gdzie funkcjonowała do ewakuacji obozu w styczniu 1945 roku.



Niemiecki obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II-Birkenau - dwa lata później i stał się miejscem masowej zagłady Żydów. Auschwitz III stanowiła sieć podobozów. Niemcy zgładzili w Auschwitz ponad 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i przedstawicieli innych narodów.



W 1947 roku powstało muzeum, które objęło byłe obozy Auschwitz I i Auschwitz II–Birkenau. (PAP)



szf/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17