Wystawa o historii rakiet V-1 i V-2 w Świnoujściu

Wystawę "Polskie Państwo Podziemne przeciwko broni V" otwarto w sobotę w Forcie Gerharda.



Prezentacja przygotowana przez Muzeum Armii Krajowej z Krakowa została wzbogacona o oryginalne elementy rakiet V-1 I V-2 ze zbiorów prywatnych i muzeów z Polski i Niemiec - z muzeum, które funkcjonuje na terenie byłego ośrodka doświadczalnego Peenemunde.



Na wystawie znalazły się m.in. silnik rakietowy rakiety V-2, zbiornik paliwa rakiety V-1, zapalnik głowicy bojowej rakiety V-2, zbiornik po ciekłym tlenie, zapalniki elektryczne, stery grafitowe, czy części pocisku V1, w tym obudowa silnika i zapalniki.



Ekspozycja to także ok. 70 posterów prezentujących powstanie i bojowe użycie V-1 i V-2 oraz pracę wywiadu Armii Krajowej, który wykradł Niemcom tajemnicę rakiet wunderwaffe.



Niemiecka broń V-1 i V-2 to pociski odrzutowe i rakietowe z okresu II wojny światowej, zwane Vergeltungswaffe, czyli bronią odwetową. Rakiety miały służyć do prowadzenia walki na odległość, stanowiły wówczas przełom w wojskowości.



We wiosce rybackiej Peenemunde na wyspie Uznam powstały zakłady doświadczalne, gdzie m.in. testowano rezultaty użycia bron. Prace polskiego wywiadu i naukowców pomogły w ustaleniu lokalizacji niemieckich fabryk produkujących elementy do V-1 i V-2. Dzięki temu alianci mogli skutecznie przeprowadzać bombardowania tych obiektów, w tym w Peenemunde.



Organizatorami wystawy są Muzeum Obrony Wybrzeża, którego siedzibą jest


Fort Gerharda w Świnoujściu i Muzeum Armii Krajowej z Krakowa. (PAP)



epr/ amac/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17