Wystawę plenerową w b. kwaterze Hitlera przygotuje Muzeum II Wojny Światowej

Poinformował o tym PAP Główny Konserwator Zabytków, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Żuchowski.



Dodał, że stałą ekspozycję plenerową na trasie zwiedzania bunkrów "Wilczego Szańca" stanowić będą dwustronne plansze przedstawiające funkcjonowanie nazistowskiego państwa.



Podkreślił, że z uwagi na atrakcyjność turystyczną tego miejsca i znaczenie historyczne, merytoryczny wkład w tę wystawę będzie miało Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Zdaniem wiceministra to właśnie ta instytucja jest odpowiednio przygotowana, by taką ekspozycję naukowo-historyczną przygotować.



Powstanie w Gierłoży historycznej ścieżki edukacyjnej przedstawiającej tragiczne skutki ideologii nazistowskiej dla Niemiec, Polski i Europy zapowiadał wiceminister Żuchowski w lutym. Jego zdaniem dotychczasowa formuła udostępniania turystom obiektu nie w pełni przedstawiała historyczny kontekst tego miejsca. Jak wskazywał brakowało pełnego przekazu ukazującego zbrodnicze efekty ideologii nazistowskiej.



Jak podkreślał Żuchowski, pomysł na plan ochrony Gierłoży powstał z chwilą nagłośnienia przez media przetargu na 20-letnią dzierżawę Wilczego Szańca. Przetarg ogłosiło nadleśnictwo Srokowo, które w imieniu Skarbu Państwa poszukiwało dzierżawcy, po wygaśnięciu umowy z poprzednim.



Przetarg na dzierżawę obiektu wygrał dotychczasowy dzierżawca - spółka Wilcze Gniazdo. Podpisując umowę na prowadzenie obiektu zobowiązała się ona do współpracy z ministerstwem kultury w zakresie poprawy formuły udostępniania Wilczego Szańca zwiedzającym.



Wilczy Szaniec (Wolfschanze), położony w lasach w okolicach Kętrzyna, był w latach 1941-1944 kwaterą główną Adolfa Hitlera. Był to zamaskowany w lesie kompleks ok. 200 budynków: schronów i baraków. W jego skład wchodziły również dwa lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, ciepłownie, centrale dalekopisowe.



Kwatera miała powierzchnię 250 ha i otoczona była pierwotnie zasiekami, a następnie także polem minowym. Co kilkaset metrów ustawione były kilkunastometrowej wysokości drewniane wieże obserwacyjne, a także stanowiska ciężkich karabinów maszynowych.



W Gierłoży 20 lipca 1944 roku płk Claus von Stauffenberg dokonał nieudanego zamachu na Hitlera.



Dziś Gierłoż to jedna z wielkich atrakcji turystycznych Mazur, odwiedza ją rocznie od 180 tys. do 200 tys. turystów z Polski i zagranicy. (PAP)



ali/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17