Wykopaliska w dawnym obozie jenieckim na budowie drogi S-7

O podpisaniu umowy na wykonanie prac archeologicznych na terenie dawnego stalagu w Królikowie, którego odkrycie zablokowało budowę krótkiego fragmentu drogi ekspresowej S-7 Olsztynek - Nidzica, poinformował w środę rzecznik Regionalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie, Karol Głębocki.



Zwycięzca przetargu ma przeprowadzić wykopaliska archeologiczne na obszarze 473 arów. "Badania części tego terenu muszą zakończyć się w ciągu miesiąca ze względu na harmonogram budowy drogi. Na pozostałe prace archeolodzy mają czas do końca października" - powiedział Głębocki. Jego zdaniem, nie opóźni to budowy drogi S-7, która ma zakończyć się latem 2012 r.



Według Aliny Jaszewskiej - archeolog z Zielonej Góry, której firma przeprowadzi badania stalagu, wykopaliska rozpoczną się niezwłocznie po uzyskaniu pozwolenia od wojewódzkiego konserwatora zabytków. Powinno to nastąpić w ciągu kilku dni.



Budowę fragmentu tzw. "węzła Olsztynek", gdzie nowa "siódemka" łączy się drogą nr 51 wstrzymano w kwietniu, gdy koparki odsłoniły spod ziemi fragmenty obozowych baraków i liczne przedmioty osobistego użytku, pozostałe po jeńcach. Znaleziono m.in. buty, fragmenty mundurów i menażki.



Okazało się, że budowa drogi przebiega przez dawny Stalag 1B Hohenstein, jeden z największych niemieckich obozów jenieckich w dawnych Prusach Wschodnich. W latach wojny przez olsztynecki stalag przewinęło się ok. 400 tys. jeńców. Ponad 50 tys. z nich zmarło na skutek epidemii tyfusu, niedożywienia i wycieńczenia ciężką pracą.



Pierwszymi jeńcami byli we wrześniu 1939 r. Polacy z Armii Modlin, wzięci do niewoli w bitwie pod Mławą. Potem przywożono tu Francuzów, Belgów, Holendrów, Rosjan, Serbów i Włochów. Pod koniec wojny w obozie było ponad 120 mieszkalnych baraków. Obozowe budynki rozebrano po wojnie. Przetrwał jedynie jeniecki cmentarz w pobliskiej Sudwie.



Po zakończeniu badań archeologicznych teren dawnego obozu zamierza upamiętnić gmina Olsztynek. Sekretarz tamtejszego urzędu miasta, Monika Wadowska, powiedziała PAP, że prawdopodobnie zostaną odtworzone wieżyczki strażnicze, zasieki i obozowa brama. Jak podkreśliła, zależy to jednak od opinii Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.



Zdaniem badacza regionalnej historii Bogumiła Kuźniewskiego, pod Olsztynkiem należy stworzyć Europejski Park Historii i Pamięci. Upamiętniałby on nie tylko dawny Stalag Hohenstein i cmentarz w Sudwie, ale również cmentarz żołnierzy I wojny św. poległych pod Tannenbergiem i pozostałości po pobliskim Mauzoleum Hindenburga.(PAP)



mbo/ ls/ krf/




Dyskusja na dany temat:


  • 7TP napisał:

    Jeńcem tego obozu był dziadek mojej żony - szeregowiec 31 p.p. (31 Pułku Strzelców Kaniowskich), 10 Dywizji Piechoty, Armia „Łódź” - nr jeńca 74426. Zachowane wspomnienia opisują właśnie ciężkie warunki i doskwierający głód.

  • Indiana Jones napisał:

    473 ary w tym tępie to będzie musiała być jakaś straszna fuszerka.

  • Anonymous napisał:



Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17