Wydawnictwo IPN z listami o życiu zesłanych na Syberię

"Tylko te listy po nich pozostały...", to zbiór 26 listów autorstwa Eugenii i Władysława Simsonów, które pisali z zesłania do swoich bliskich, w okresie od 1940 do 1941 roku. Korespondencję rodziców udostępnił IPN syn Eugenii i Władysława, Eugeniusz Simson, który urodził się na zesłaniu.



Promocja książki odbyła się w czwartek w Białowieży (Podlaskie), skąd rodzina została wywieziona.



Małżeństwo Simsonów wraz z rodzicami Władysława zostało wywiezione na Syberię 10 lutego 1940 roku, w pierwszej masowej deportacji obywateli polskich na Wschód. Tam pracowali m.in. przy wydobyciu złota. Pierwszy list do rodziny w Polsce napisali jeszcze z podróży do Gramotuchy w obwodzie nowosybirskim. Nie wiedzieli jeszcze wtedy, dokąd jadą.



Autorką większości listów jest Eugenia. Jak napisał we wstępie do publikacji pracownik białostockiego IPN Andrzej Muczyński, pełne są one optymizmu i wiary w szczęśliwy powrót do Polski. Eugenia opisuje w nich przede wszystkim warunki życia zesłańców. Opowiada o codziennej, wykańczającej pracy i problemach ze zdrowiem. Pisze też o syberyjskiej przyrodzie i ogródku prowadzonym przez teściową.



"Pisze szczerze i śmiało o tym, co widzi i co myśli, choć ma świadomość, że jej listy mogą być i są czytane przez NKWD" - komentuje Muczyński. W listach interesują ją też sprawy rodziny, która została w kraju, ale również sprawy polityczne.



Autorem czterech ostatnich listów z 1941 roku jest Władysław. Listy te powstały w trakcie choroby Eugenii i po jej śmierci. Eugenia zmarła 5 lutego, po urodzeniu syna Eugeniusza. W książce zamieszczono też fotografie, dokumenty należące do rodziny Simsonów oraz pamiątki z zesłania.



Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku dr Waldemar Wilczewski powiedział PAP, że publikacja ma wyjątkową wartość dokumentacyjną, a tego rodzaju relacja dotycząca wywózek to rzadkość. "Te listy to przejmujące świadectwo. Wartość tej książki polega też na tym, że listy pisze osoba bardzo świadoma, która doskonale wie, co się stało i relacjonuje wszystko po kolei" - powiedział PAP Wilczewski.



Dodał, że w opublikowanych listach jest dużo szczegółów z życia codziennego, ale również odniesienia do sytuacji w Polsce, dlatego informacje są dla historyków cenne. "W krótkiej formie, poprzez listy, zostaje oddana dramatyczna rzeczywistość tamtego czasu, tamtego zesłania" - powiedział Wilczewski.



Deportacje na Syberię, to jeden z najważniejszych tematów jakie bada oddział IPN w Białymstoku, bo wiele rodzin na Białostocczyźnie ucierpiało wskutek tych wywózek. Instytut próbuje udokumentować jak najwięcej relacji Sybiraków lub ich potomków.



W 2011 roku rozesłanych zostało około stu ankiet w tej sprawie, ale odpowiedzi przyszło niewiele. Jak podkreślił Wilczewski, odpowiedzi były ponadto najczęściej wiedzą wtórną, często zaczerpniętą z książek, a nie wiedzą przekazywaną w rodzinnych kręgach o przeżyciach konkretnych osób będących na zesłaniu.



Nie wiadomo więc, czy forma ankiet jako sposób zbierania informacji o wywózkach, będzie kontynuowana. IPN wciąż dokumentuje w ramach programu "Notacje" relacje żyjących Sybiraków. Są one nagrywane. W poszukiwaniu materiałów, pracownicy IPN przeszukują też archiwa, m.in. na Białorusi. (PAP)



swi/ kow/ rof/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17