Wielkopolskie: znaleziska "poszukiwaczy skarbów" na wystawie w Koninie

Miejscowe Muzeum Okręgowe od ponad roku współpracuje z Wielkopolskim Forum Eksploracyjno-Historycznym i prowadzi z jego członkami wspólne badania archeologiczne i eksploracyjne. Już w ubiegłym roku zorganizowano niewielką wystawę krzyżyków, medalików i podobnych przedmiotów, pochodzących ze zbiorów członków Forum.



Jak podkreślił komisarz otwartej ekspozycji Krzysztof Gorczyca, w rozumieniu muzealników kolekcjonerstwo, eksploracja i inne pasje związane ze zbieraniem rzeczy mających znaczenie historyczne ma wtedy sens, gdy jest udostępniane szerokiemu gronu. „Kolekcje znane kilku osobom są praktycznie bez wartości naukowej i społecznej. Zbieractwo dla samego posiadania, czy dla handlu to przejaw (...) egoizmu” – uważa komisarz.



Podkreślił, że największą wartością wystawy jest stworzenie poszukiwaczom możliwości pokazania znalezionych przez nich zabytków. „Muzeum wspiera ich działania, ponieważ jest to dla nich hobby, pasja i chęć poznawania historii” – powiedział PAP Gorczyca.



Komisarz zaznaczył, że poszukiwacze działający na stanowiskach archeologicznych mogą prowadzić prace tylko za zgodą konserwatora zabytków i pod nadzorem archeologa. Otrzymują na to specjalne pozwolenie i działają wtedy legalnie. Pozwolenie konserwatora muszą mieć także poszukiwacze pracujący poza stanowiskami archeologicznymi. „Drobne i mniej wartościowe historycznie zabytki mogą zostawić dla siebie” – powiedział Gorczyca.



Wystawę można oglądać do końca czerwca.(PAP)



zak/ pz/




Dyskusja na dany temat:


  • seth napisał:

    [quote:42a06aab71]Kolekcje znane kilku osobom są praktycznie bez wartości naukowej i społecznej. Zbieractwo dla samego posiadania, czy dla handlu to przejaw (...) egoizmu? ? uważa komisarz. [/quote:42a06aab71] To jest przejaw generalizowania. W.g rozumowania komisarza ( niezła nazwa) wystawy, każdy kolekcjoner to handlarz, a za jego pasją nie idzie żadna wiedza, czy chęć jej pogłębiania. Ot, tak po prostu chodzi taki głupek po polu z wykrywaczem i szuka tylko określonych artefaktów licząc przy tym na suty zysk. A ile z tych cennych znalezisk leży w zakurzonych i przepastnych magazynach licznych muzeów. Ile z nich nigdy nie ujrzy światła dziennego, ani nie stanie się kanwą kolejnej pracy magisterskiej :?: To jest w porządku, to jest uczciwe, wszak komisarz wie co mówi :evil:

  • Indiana Jones napisał:

    [quote:1bd8cf150e="seth"]A ile z tych cennych znalezisk leży w zakurzonych i przepastnych magazynach licznych muzeów. Ile z nich nigdy nie ujrzy światła dziennego, ani nie stanie się kanwą kolejnej pracy magisterskiej :?: To jest w porządku, to jest uczciwe, wszak komisarz wie co mówi :evil:[/quote:1bd8cf150e] niestety ale taka jest smutna prawda, często zalega coś latami w piwnicy aby po np. powodzi czy pożarze wylecieć na śmietnik :|

  • Anonymous napisał:

  • Anonymous napisał:

  • de Villars napisał:

    [quote:51fdbdb977]W.g rozumowania komisarza ( niezła nazwa) [/quote:51fdbdb977] Dobrze, że nie Ludowego Komisarza.. :twisted:

  • Anonymous napisał:



Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17