Warmińsko-mazurskie: prace archeologiczne nie opóźnią budowy DK 16

Jak poinformował w czwartek Karol Głębocki, rzecznik oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie, podczas prac archeologicznych w okolicach wsi Parleza odkryto 60 obiektów o znamionach kultury wielbarskiej, w tym fragmenty ceramiki, zarysy jam osadniczych o owalnych kształtach i paleniska.



"Ze względu na to, ze zarysy jam osadniczych są skierowane dalej, wojewódzki konserwator zabytków zalecił rozszerzenie badań na tym terenie" - powiedział Głębocki.



Prace przy budowie drogi wstrzymano również w pobliżu Niborka, gdzie w trakcie robót ziemnych odkryto obiekt o charakterze osadniczym. Znaleziono tam fragmenty ceramiki i kafla miskowego, żelazne narzędzie do drążenia pni, ułamki żarna rotacyjnego, resztki podwaliny, bruku i jamy paleniskowej.



Według drogowców, prace archeologiczne nie wpłyną na termin ukończenia budowy DK 16, przewidziany na grudzień 2012 r. Przebudowa dwujezdniowej trasy o długości 8,2 km będzie kosztować 146 mln zł.(PAP)



mbo/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17