W węgierskich mediach przedstawiono nowe dowody zbrodni Laszlo Csataryego

Zoltan Balassy - węgierski historyk i dziennikarz śledczy - dotarł do archiwalnych dokumentów sądowych i prasowych informujących, że Csatary został aresztowany w 1945 roku w Veszprem na terenie Węgier i skazany przez sąd w Peczu na 20 lat pozbawienia wolności za to, że jako kapitan węgierskiej policji brał udział w 1944 roku w deportacji 15 tysięcy Żydów do Auschwitz.



Podczas procesu wielu świadków wskazywało na „szczególną brutalność i sadyzm Csataryego”. Oskarżonemu udało się jednak uciec z Veszprem do Kanady przed wydaniem wyroku. „Pozostaje tajemnicą, jak udało mu się tego dokonać. Wiadomo jedynie, że podawał się za obywatela byłej Jugosławii” – powiedział tygodnikowi "HVG" Zoltan Balassy, dodając, że „wiele dalszych tajemnic kryją, być może, archiwa policji w Veszprem i Peczu”.



"O procesie Csataryego na Węgrzech nikt dotąd nie miał pojęcia" - pisze "HGV".



Do tej pory wiedziano jedynie, że proces Csataryego odbył się w 1948 roku w czechosłowackich Koszycach. Zbrodniarz został wówczas skazany zaocznie na karę śmierci. Wyroku nie można było wykonać, ponieważ Csatary ukrywał się już w Kanadzie. Dokumenty ocalały dzięki zachowanym archiwom czechosłowackich służb bezpieczeństwa i słowacki minister sprawiedliwości Tomasz Borec nie wykluczył w lipcu br. że wystąpi na ich podstawie o ekstradycję Csataryego.



„Węgierski wątek” Csataryego jest o tyle istotny, że w miarę prowadzonego śledztwa były kapitan policji jest stopniowo oczyszczany z ciążących na nim zarzutów. 6 sierpnia węgierska prokuratura poinformowała, że Csatary nie może odpowiadać za deportację 300 węgierskich Żydów z getta w Koszycach na Ukrainę, do Kamieńca Podolskiego, w roku 1941, gdzie zostali zamordowani, ponieważ w tym czasie w Koszycach nie przebywał.



Laszlo Csatary został zatrzymany 18 lipca w Budapeszcie i osadzony w areszcie domowym. Okazało się, że jeden z najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy nazistowskich mieszka od 17 lat w luksusowym mieszkaniu na Węgrzech. Kiedy w 1997 roku został pozbawiony kanadyjskiego obywatelstwa, wrócił do kraju. W listopadzie ubiegłego roku Centrum Wiesenthala w Jerozolimie przesłało jego dokumenty węgierskiej prokuraturze. Miejsce zamieszkania Csataryego ujawnili dopiero reporterzy śledczy brytyjskiego dziennika „The Sun”.



97-letni Laszlo Csatary zaprzecza stawianym mu zarzutom. Podczas dwóch przesłuchań stwierdził, że nie był nadzorcą w getcie w Koszycach, nie podpisywał żadnych urzędowych dokumentów i nie nadzorował więziennych transportów do Auschwitz. Utrzymywał, że świadkowie zapewne pomylili go z kimś innym, ponieważ – jako policjant – musiał nosić niemiecki mundur.



Z Budapesztu Andrzej Niewiadowski (PAP)



adn/ ro/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17