W Toruniu ogłoszono konkurs im. gen. bryg. prof. Zawackiej

Na konkurs można nadsyłać prace w dowolnej formie wypowiedzi pisemnej, w dwóch kategoriach tematycznych - "O ludziach" i "O wydarzeniach" oraz dwóch grupach wiekowych - gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.



Prace "O ludziach" powinny przedstawiać sylwetki wywodzących się z regionu znanych i nieznanych bohaterów historycznych wydarzeń: uczestników Powstania Wielkopolskiego, kampanii wrześniowej 1939 r., walki wyzwoleńczej podczas II wojny światowej, podziemia powojennego, działaczy opozycji demokratycznej do 1989 r., a także osób spoza regionu biorących udział lub będących świadkami historycznych wydarzeń na terenie obecnego województwa kujawsko-pomorskiego.



Prace "O wydarzeniach" winny przedstawiać relacje żyjących w regionie uczestników i świadków historycznych wydarzeń związanych m.in. z walkami Powstania Wielkopolskiego, okupacją hitlerowską, walkami wyzwoleńczymi i działalnością podziemnego państwa polskiego podczas II wojny światowej, podziemiem powojennym, Sierpniem 1980 r. i powstaniem NSZZ "Solidarność", Bydgoskim Marcem 1981, działalnością opozycji demokratycznej do 1989 r. i wyborami kontraktowymi 4 czerwca 1989 r.



Ideą konkursu jest upamiętnienie gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej, kurierki Armii Krajowej, jedynej kobiety wśród cichociemnych, a także zarażenie młodych ludzi jej pasją - dokumentowaniem historii.



Organizatorem już czwartej edycji konkursu jest kujawsko-pomorski Urząd Marszałkowski we współpracy z Fundacją Generał Elżbiety Zawackiej - Archiwum i Muzeum Pomorskim Armii Krajowej oraz Wojskowej Służby Polek, a także Biblioteką Pedagogiczną im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.



Uczestnicy konkursu powinni dostarczyć swoje prace do 16 stycznia 2012 r. do toruńskiej Biblioteki Pedagogicznej. Nagrody przewidziano dla autorów najlepszych prac, a także nauczycieli, pod których kierunkiem one postały. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 1 marca, a wręczenie nagród odbędzie się 19 marca 2012 r. podczas obchodów 103. rocznicy urodzin generał Elżbiety Zawackiej w Toruniu.



Regulamin konkursu został zamieszczony na stronie internetowej Klubu Odkrywców Historii Regionu (www.kohr.kujawsko-pomorskie.pl).



Elżbieta Zawacka urodziła się 19 marca 1909 r., a zmarła 10 stycznia 2009 r. W latach 30. była zaangażowana w działalność Przysposobienia Wojskowego Kobiet. We wrześniu 1939 r była żołnierzem Kobiecego Batalionu Pomocniczej Służby Kobiet, walczyła w obronie Lwowa. Od końca 1940 r. działała pod pseudonimem "Zo" jako kurierka AK w Warszawie. Przeszło sto razy przekraczała granice okupowanej Polski, przenosząc na Zachód wiadomości i meldunki.



Najsłynniejszą misję odbyła w 1943 r. do Londynu, przewożąc materiały dla gen. Władysława Sikorskiego. Wróciła do kraju drogą powietrzną, skacząc na spadochronie i zyskując tym samym sławę jedynej kobiety wśród "cichociemnych".



Zawacka po wojnie angażowała się w działalność antykomunistyczną. W 1951 r. roku została skazana na 10 lat więzienia, ale wyszła na wolność w 1955 r. Od lat sześćdziesiątych gromadziła materiały do dziejów Armii Krajowej. W 1990 r. doprowadziła do utworzenia Fundacji Archiwum Pomorskie Armii Krajowej w Toruniu (obecnie Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej - Archiwum i Muzeum Pomorskie Armii Krajowej oraz Wojskowej Służby Kobiet). Zawacka w 2006 r. została mianowana generałem brygady. Była odznaczona Krzyżem Virtuti Militari i pięciokrotnie Krzyżem Walecznych oraz Order Orła Białego. (PAP)



rau/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17