W Szczecinie premiera wydawnictwa IPN "Z +Solidarnością+ do wolności"

Wydawnictwo dostosowane jest do programów nauczania obowiązujących w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Będzie można je wykorzystywać nie tylko na lekcjach historii, ale również wiedzy o społeczeństwie czy języka polskiego, tam gdzie istotne będzie poznanie realiów lat 80. i zjawiska rodzącej się "Solidarności".



Wydawnictwo przygotowali szczecińscy historycy IPN we współpracy z warszawskim i wrocławskim oddziałem instytutu. Wśród materiałów zawartych w wydawnictwie, oprócz dziewięciu scenariuszy zajęć, są jeszcze m.in. karty z ponad setką zdjęć i reprodukcjami plakatów z lat 80. czy film "Drogi do wolności" i fragmenty filmu "Robotnicy '80" umieszczone na dwóch płytach DVD.



"Z +Solidarnością+ do wolności" to szesnaste wydawnictwo IPN z cyklu: "Teka Edukacyjna". Wcześniejsze dotyczyły m.in. II wojny światowej czy powojennej historii Polski.



Na środowym spotkaniu miał również swoją premierę "Ogonek", dodatek do historycznej gry planszowej "Kolejka", której wydawcą jest IPN. Dodatek wzbogaca podstawową wersję gry o wydarzenia stanu wojennego. Gra oparta jest na realiach życia codziennego w PRL. Zadaniem graczy jest kupowanie towarów, podczas którego zmagają się z reglamentacją i brakami w sklepach. Na rozgrywkę mają wpływ wydarzenia historyczne, ale również "spekulanci kolejkowi" czy doniesienia prasowe "Trybuny Ludu".



Autor gry Karol Madej powiedział PAP, że "gra kierowana jest przede wszystkim do młodych ludzi, którzy nie znają realiów życia w Polsce ludowej. Grając z osobami pamiętającymi tamte czasy mają szansę poznać życie codzienne PRL. Historia staje się żywa".



Grę wydano w 2011 r., cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że od tego czasu miała już trzy wznowienia, sprzedano łącznie 16 tys. egzemplarzy. W tym roku "Kolejka" ma ukazać się w językach: angielskim, niemieckim, rosyjskim, hiszpańskim a nawet japońskim. (PAP)



res/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17