W Sosnowcu uczczono pamięć zagłębiowskich ofiar rewolucji 1905 r.

9 lutego 1905 r. przed sosnowiecką hutą Katarzyna carscy żołnierze otworzyli ogień do tysięcznej manifestacji pracowników kilku sosnowieckich zakładów pracy. Zginęło ponad 40 demonstrantów, ok. 150 zostało rannych.



Pierwsze ówczesne strajki w Zagłębiu Dąbrowskim rozpoczęły się 1 lutego 1905 r. w sosnowieckiej fabryce Fitznera i Ampera (obecnie Foster Wheeler). W ciągu kilku dni objęły również m.in. ówczesną kopalnię Renard (później kopalnia Sosnowiec) i hutę Katarzyna (późniejsza Buczek).



Wśród postulatów wymieniano m.in. wzrost płac, skrócenie czasu pracy, uznanie legalności strajku, utworzenie kasy emerytalnej, poprawę opieki zdrowotnej, utworzenie szkół dla dzieci robotników, a także wprowadzenie języka polskiego w urzędach.



Listę postulatów ułożono 9 lutego podczas wiecu w kopalni Renard. Na wieść o złamaniu strajku przez część załogi huty Katarzyna, uczestnicy tej manifestacji przeszli do huty i wdarli się na jej teren. Tam otworzyli do nich ogień rosyjscy żołnierze wezwani wcześniej przez właścicieli zakładu.



Polegli wtedy robotnicy pochodzili z różnych zagłębiowskich zakładów. Okazją do kolejnej manifestacji stał się pogrzeb najmłodszej ofiary zdarzeń, ucznia sosnowieckiej szkoły realnej, Aleksandra Malewicza.



Strajk kontynuowano, mimo dużej liczby ofiar. Po blisko miesiącu protest przyniósł efekty. W poszczególnych zakładach właściciele skrócili czas pracy - najczęściej do 10 godzin; płace wzrosły średnio o kilkanaście procent.



W części opracowań historycznych podkreślano lewicowy, socjalistyczny charakter tamtych wystąpień robotniczych; później historycy oceniali je raczej jako zryw socjalno-niepodległościowy.



W czwartek o strajku i jego ofiarach przypomnieli przedstawiciele władz Sosnowca, którzy wraz z kombatantami i delegacjami uczniów oraz organizacji politycznych złożyli kwiaty pod okolicznościową tablicą z nazwiskami poległych. Odsłonięto ją przed siedmioma laty, w 100. rocznicę wydarzeń, przy bramie Huty Buczek.(PAP)



mab/ mtb/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17