W sobotę inauguracja pierwszej w historii „Encyklopedii Gdańska”

Tego dnia nabywcy będą mogli też zrobić sobie zdjęcie z autorami.



Głównym punktem uroczystości związanych z prezentacją książki będzie gala, którą zaplanowano w gdańskim Dworze Artusa. Gościem specjalnym imprezy będzie Timothy Snyder - amerykański historyk i profesor Yale University, który specjalizuje się m.in. w historii Europy Środkowej i Wschodniej. Naukowiec wygłosi w Dworze Artusa wykład o roli Gdańska w przełomowych momentach historii Europy.



Przed galą odbędzie się uroczyste powołanie Ławy Encyklopedystów Gdańskich. W skład tego gremium wejdą autorzy artykułów, które złożyły się na publikację, w sumie około 220 osób. „Uroczyste powołanie ławy będzie pierwszą okazją do spotkania tego zespołu ludzi, którzy stworzyli encyklopedię” – powiedziała PAP Marta Szadowiak odpowiedzialna za medialną obsługę inauguracji wydawnictwa.



Kolejnym punktem inauguracji będzie zbiorowe zdjęcie autorów oraz nabywców publikacji, które zostanie wykonane kilkanaście minut po 12.00 przed Fontanną Neptuna.



Sobota będzie też pierwszym dniem, w którym gdańszczanie będą mogli obejrzeć i zapoznać się z treścią książki poświęconej ich miastu. Subskrybenci będą mogli odebrać książkę w mieszczącym się przy ul. Długiej kinie Neptun, a ci, którzy nie zdecydowali się na kupno w przedpłacie, będą mogli nabyć publikację w oddziałach Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.



Na „Encyklopedię Gdańska” składa się około 4 tys. haseł, 1600 zdjęć, grafik i map oraz 600 tabel i wykresów. Książka liczy prawie 1180 stron i waży około trzech kilogramów. Hasła zmieszczone w encyklopedii dotyczą m.in. historii i tradycji Gdańska, nauki i sztuki, osobistości związanych z miastem oraz znajdujących się na jego terenie obiektów.



Prace nad przygotowaniem encyklopedii trwały pięć lat. Nad poszczególnymi hasłami pracowało około 220 autorów - znawców w poszczególnych dziedzinach. Redaktorem naukowym wydawnictwa jest prof. Błażej Śliwiński - historyk z Uniwersytetu Gdańskiego, a redaktorem prowadzącym - gdański wydawca Jarosław Mykowski. Autorem oprawy graficznej i doboru ilustracji jest prof. Janusz Górski z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.



Encyklopedia będzie miała także wersję internetową, która – jak poinformowała Szadowiak - zostanie udostępniona w styczniu przyszłego roku. Już na starcie wersja ta będzie bogatsza od książki, bo zamieszczonych zostanie w niej prawie dwa razy więcej zdjęć i innych materiałów ikonograficznych niż w wersji papierowej. Internetowa encyklopedia będzie też na bieżąco aktualizowana i uzupełniania o kolejne hasła przez członków Ławy Encyklopedystów Gdańskich.



„Encyklopedię Gdańska” można było kupić – w ramach subskrypcji, już we wrześniu i październiku; wówczas nabywca płacił odpowiednio 69 i 79 zł. Cena książki poza subskrypcją wyniesie 89 zł. Wydawcą tomu jest Fundacja Gdańska, a jego publikację wsparli sponsorzy – lokalne firmy, dzięki czemu encyklopedia jest tańsza niż gdyby została wydana na komercyjnych zasadach. (PAP)



aks/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17